Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam s padanými pohnilými jablky

Kategorie: Odpady, kompostování

Poraďte, prosím, kam s padanými pohnilými jablky. Do popelnic určitě nepatří a občané se zdráhají dávat je na kompost.

1. 3. 2012

Jablka napadená moniliovou hnilobou do klasického kompostu nepatří, protože se dobře neprohřejí a zárodky této choroby se pak s kompostem mohou šířit. Dříve se přidávala do hnojiště nebo dávala do jam, kde se případně zasypávala vápnem, pak se ovšem déle rozkládala. V meším množství se dají přidat do dobře rozehřátého ohniště. Pokud jde opravdu o moniliózní jablka, je bezpečnější a  jednodušší je dát do popelnice za předpokladu, že odpad se spaluje, pokud se vyváží na otevřenou skládku, je lépe se o jablka postarat v zahradě.
Moniliózu poznáte v raném stadiu podle kruhovitě uspořádaných "puntíků" na hnědém hnijícím podkladu, v pozdějším stadiu jablko zčerná. Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube