Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam s padanými pohnilými jablky

1. 3. 2012

Poraďte, prosím, kam s padanými pohnilými jablky. Do popelnic určitě nepatří a občané se zdráhají dávat je na kompost.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Jablka napadená moniliovou hnilobou do klasického kompostu nepatří, protože se dobře neprohřejí a zárodky této choroby se pak s kompostem mohou šířit. Dříve se přidávala do hnojiště nebo dávala do jam, kde se případně zasypávala vápnem, pak se ovšem déle rozkládala. V meším množství se dají přidat do dobře rozehřátého ohniště. Pokud jde opravdu o moniliózní jablka, je bezpečnější a  jednodušší je dát do popelnice za předpokladu, že odpad se spaluje, pokud se vyváží na otevřenou skládku, je lépe se o jablka postarat v zahradě.
Moniliózu poznáte v raném stadiu podle kruhovitě uspořádaných "puntíků" na hnědém hnijícím podkladu, v pozdějším stadiu jablko zčerná. Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024