Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak si poradit se rzí na hrušni

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Máme v zahradě starou hrušeň (cca 40 let), která má poslední roky strupovitost a rez. I přesto mívá dobré hrušky, ale minulý byly všechny hrušky příliš napadené, anebo spadly na zem předčasně. Poradíte mi, co dělat?

26. 4. 2011

Rez na hrušních se přenáší z jalovců viržinských a jalovců chvojky klášterské, to je častý problém právě u zahrad, které jsou obklopené zahradami a parky plnými cizokrajných jehličnanů.

Velkou hrušeň těžko můžete chránit heřmánkovým čajem, lépe je se poohlédnout, kde v okolí rostou zmíněné jalovce a pokusit se majitele (pokud to nejste přímo vy) přesvědčit, aby napadené větvičky vystříhal, odstranil a spálil. Jsou na nich pohárkovité nebo houbičkovité útvary zprvu oranžové, pak hnědé, buď prášivé nebo rosolovité. Spóry rzi se mohou přenést až na vzdálenost 200 m.

Pod napadenou hrušní není dobré nechávat listy, od nich se jalovce zpětně nakazí a také strupovitost se v nich udrží. Nemusíte je pálit, stačí je zkompostovat (ne odkryté pod stromem, ale někde mimo dosah překryté např vrstvou posekané trávy, měly by být uložené ve středu kompostové hromady).

Jako jedna z možností, která by mohla strom trochu chránit, je rozvěšení svazků pelyňku do koruny stromu (na různá místa). Pelyněk pravý kolem sebe vylučuje do ovzduší fytoncidy, které nejen, že odpuzují hmyz, ale navíz brzdí klíčení spór rzí. Osvědčilo se mi pěstovat ho mezi rybízem, tam potlačuje rez rybízovou. Nejsem si jistá, zda bude účinkovat na rez hrušňovou, ale určitě neublíží.

Pro posílení obranyschopnosti stromu doporučuji zamulčovat jeho okolí kopřivami a ze zbytků i s kořeny udělat tzv, jíchu (napěchovat je do 3/4 sudu a zalít vodou, nechat překvasit 10-14 dní až začne pěnit, pak ředit 1:10 a použít k zálivce, zbytek rostlin také nechat pod stromem - sud by měl větrat, ale zároveň by měl být zabezpečen, aby se v něm neutopili ptáci). Kolem kmene je nutné nechat vzduch, aby nedošlo k jeho zahnívání, nejlépe ho obložit kameny. Kopřiva obsahuje množství minerálů, včetně křemíku, který zpevňuje pletiva rostlin a ta jsou pak odolnější vůči houbovým chorobám. Pokud máte někde v okolí přesličku nebo kapradiny, můžete do jíchy přidat také, to ještě obsah křemíku zvýší. Překvašení jednak umožní použití i zbytků (kořeny neobrazí), ale hlavně zvýší obsah látek, které signalizují rostlině ohrožení a ta se pak začne sama bránit. Navíc živiny, které v jíše jsou obsažené, umožní rostlině dostatek těchto látek vytvořit.

Přeji vám letos chutnější hruštičky a nebuďte smutná, když strom nebude hned celý zdravý, to by byl spíše zázrak. Většinou to nějakou dobu trvá, než se s poškozením vyrovná. 

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube