Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Lze přepočíst kilowatthodiny na kilogramy CO2?

Kategorie: Energie

Nedávno jsem začal měřit spotřebu elektřiny a plynu v naší domácnosti. Rád bych tuto spotřebu přepočítal na kg CO2. Ale nikde nemůžu najít přepočet 1 kWh spotřebované energie a m3 plynu na kg CO2. Nevíte jaký je tento ekvivalent v ČR nebo nějaké místo kde se toto dá zjistit?

1. 4. 2009

Takzvané emisní faktory lze nalézt např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Vašeho dotazu se zde týká zejména údaj, že při výrobě 1 kWh elektřiny vznikne 1,17 kg CO2. Podotýkám, že toto je hodnota, která se pro jednotlivé země liší - je dána podílem uhelných, vodních, větrných eventuálně jaderných  a dalších elektráren. České číslo je poměrně vysoké - souvisí s naší energetickou závislostí  na hnědém uhlí.

Údaj pro zemní plyn je naopak univerzální - jde o spalování metanu. Ve   výše zmíněné tabulce najdete, že na 1 MWh tepla vzniklého spálením zemního plynu se uvolní 0,2 t CO2. Vzhledem k tomu, že spálením 1 m3 plynu získáme 10 kWh tepla, je Vámi  hledaná hodnota  2 kg CO2 na 1 m3 plynu.

Píšu to tak obšírně proto, že dodavatelé plynu přešli na účtování v kWh (už ne v m3), a na účtu spotřebu v m3 těžko hledáte. Pokud si ovšem sledujete spotřebu sám, což je velmi dobré, máte i údaj v m3.

K hledané hodnotě se dostanete přibližně i tak, že si zjistíte hustotu zemního plynu (samozřejmě při definovaných podmínkách). Ta činí zhruba 0,7 kg/m3. Při spalování se uhlík v metanu sloučí se dvěma atomy kyslíku - výsledný CO2 má zhruba trojnásobnou hmotnost. To je ale jen orientační výpočet.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube