Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Lze přepočíst kilowatthodiny na kilogramy CO2?

1. 4. 2009

Nedávno jsem začal měřit spotřebu elektřiny a plynu v naší domácnosti. Rád bych tuto spotřebu přepočítal na kg CO2. Ale nikde nemůžu najít přepočet 1 kWh spotřebované energie a m3 plynu na kg CO2. Nevíte jaký je tento ekvivalent v ČR nebo nějaké místo kde se toto dá zjistit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Takzvané emisní faktory lze nalézt např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Vašeho dotazu se zde týká zejména údaj, že při výrobě 1 kWh elektřiny vznikne 1,17 kg CO2. Podotýkám, že toto je hodnota, která se pro jednotlivé země liší - je dána podílem uhelných, vodních, větrných eventuálně jaderných  a dalších elektráren. České číslo je poměrně vysoké - souvisí s naší energetickou závislostí  na hnědém uhlí.

Údaj pro zemní plyn je naopak univerzální - jde o spalování metanu. Ve   výše zmíněné tabulce najdete, že na 1 MWh tepla vzniklého spálením zemního plynu se uvolní 0,2 t CO2. Vzhledem k tomu, že spálením 1 m3 plynu získáme 10 kWh tepla, je Vámi  hledaná hodnota  2 kg CO2 na 1 m3 plynu.

Píšu to tak obšírně proto, že dodavatelé plynu přešli na účtování v kWh (už ne v m3), a na účtu spotřebu v m3 těžko hledáte. Pokud si ovšem sledujete spotřebu sám, což je velmi dobré, máte i údaj v m3.

K hledané hodnotě se dostanete přibližně i tak, že si zjistíte hustotu zemního plynu (samozřejmě při definovaných podmínkách). Ta činí zhruba 0,7 kg/m3. Při spalování se uhlík v metanu sloučí se dvěma atomy kyslíku - výsledný CO2 má zhruba trojnásobnou hmotnost. To je ale jen orientační výpočet.

Autor: Yvonna Gaillyová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024