Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Sběr víček od PET lahví

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den či večer, mám jeden dotaz:
na některých školách se sbírají vršky od PET lahví a někde neví, co s nimi, např. moje švagrová z Přerovska. Neznáte náhodou podrobnosti či adresu na nějakou firmu? Díky za odpověď.

Odpověď revidována: 11. 9. 2015 (původní odpověď: 22. 1. 2008)

Pěkný den z Ekologické poradny Veronica,

máte pravdu, řada škol, domů dětí a dokonce i měst pořádá soutěže ve sběru víček z PET lahví. Např. Městská knihovna Štětí doslova uvádí „10 nejlepších sběratelů-ekologů bude začátkem prosince... odměněno krásnými cenami…". Bohužel je opak pravdou, ani největší a nejlepší sběratele bohužel nejde nazvat ekology ani environmentalisty. Všechny tyto soutěže nepřímo podporují nákup a spotřebu balených nápojů v PET lahvích, a navíc vytvářejí zdání, že je to normální a správné, plní tzv. normotvornou funkci takovýchto sběrů. Přitom opravdový ekolog i laik ví, že v drtivém procentu případů nám doma teče z kohoutku voda pitná, často i vhodná pro kojence. Je pochopitelně žádoucí, má-li dítě na svačinu s sebou i vodu (popř. domácí šťávu, sirup, mošt) v šikovné PET láhvi. Tato láhev vydrží několik měsíců a nemá smysl sbírat z ní jedno víčko. Je dobré pořádat různé soutěže, ale v tomto případě by koordinátoři EVVO ve školách měli spíše dětem i dospělým vysvětlovat, proč právě tato soutěž je naprosto nesmyslná.

PET víčka (foto: Bo Basil, Commons Wikimedia), licence CC BY-SA 3.0

Jedno víčko od PET láhve váží řádově gram. Viděli jsme úspěšné školy, které se chlubily, že nasbíraly přes 200 kg víček, na což muselo být zakoupeno statisíce kusů, za které se musely utratit milióny korun (stojí-li jedna láhev nápoje kolem deseti 10 Kč). Za takto sesbíraná víčka pak někdo dostane jeden invalidní vozík, který stojí desítky tisíc korun. Firmy „vyrábějící" balenou vodu a další limonády se smějí, za jak málo peněz mají obrovskou reklamu a soutěžením vyvolávají další poptávku. Když každé dítě místo 100 kusů víček (tisíce korun), vysvětlí doma rodičům, že pitná voda teče i z kohoutku ve škole a z ušetřených tisíců věnuje např. deset korun přímo na nějakou charitu, efekt bude stejný: sesbírá se částka pro někoho, kdo potřebuje naše peníze. Navíc rodiče ušetří 990 korun a přitom svým nenákupem PET lahví zbytečně nezatíží životní prostředí.

Dále je třeba zdůraznit, že sbírat víčka od lahví samostatně nedává příliš smysl. Zpracovací linka na použité PET láhve na principu jiné hustoty víček a samotné lahve automaticky odděluje právě tato víčka a ty padají do zvláštního pytle. Víčko není z materiálu PET, ale z tzv. vysokohustotního polyethylenu, zkráceně HDPE. Z lahví se získávají jako tzv. meziprodukt malé "PET vločky", které se prodávají dále pro finální zpracování. Z PET vloček se vyrábí nejvíce střižové vlákno. Materiál z víček se prodává a odváží zvlášť, a vyrábí se z něj jiné materiály a předměty, např. zahradní nábytek, protihlukové stěny. Podobně se z PET lahví zvlášť automaticky odděluje papírový nebo plastový potisk, viz např. popis jedné komerční linky na zpracování těchto lahví.

Samozřejmě zdůrazňujeme, že třídit PET láhve a další plasty ve škole je důležité. Plasty se vyskytují všude kolem nás a všude se vyhazují. Systém jejich recyklace funguje dobře, stačí je samostatně třídit. Ale určitě nemáme žádným způsobem podporovat další zbytečnou spotřebu a tuto spotřebu ještě vydávat za ekologický počin! V České republice působí například firma Transform Lázně Bohdaneč, která vyrábí z vytříděného plastu různé předměty, např. lavičky, zatravňovací pásy, plotovky apod…

Ve Zlíně sídlí přepracovatelská firma Maloun, ale nic bližšího o ní nevíme.

Snad vám tyto informace ve vaší učitelské práci pomohou.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube