Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaká je spotřeba vody na různé domácí úkony?

Kategorie: Voda

Kolik vody zhruba se spotřebuje na běžné domácí úkony - koupání × sprchování, mytí nádobí ve dřezu × pod tekoucí vodou × v myčce, praní, tekoucí voda při čištění zubů apod.? Mohla bych někde sehnat nějaké tabulky spotřeby vody nebo něco podobného?

Odpověď revidována: 3. 6. 2009 (původní odpověď: 11. 1. 2007)

Tabulku s rozpisem spotřeby vody v domácnosti najdete například na stránkách portálu TZB-info.cz. Celkovou spotřebu uvádí například Brněnské vodovody a kanalizace: za rok 2016 to bylo 109,7 l vody na obyvatele a den. Proti roku 2000 je to tedy o 20 l méně.

Uvedené údaje jsou však jen orientační. Nejlepší je si spotřebu sama změřit - získáte ji odečtem stavu vodoměru po koupeli/sprše a před koupelí/sprchou. Myčka spotřebuje 7-20 litrů na mytí - přesný údaj je na návodu, stejně jako v návodu na pračku najdete spotřebu na praní (kolem 50 litrů, může to být ale jen 30 či až 90 – záleží na programu a u „inteligentnějších“ modelů i na množství prádla). Čištění zubů s natočenou skleničkou vody vyžaduje třeba jen 2 dcl, při puštěném kohoutku mnohem více - opět je to silně individuální, podle toho jak moc pouštíte vodu a jak dlouho si čistíte zuby. Chcete-li to změřit, dejte si na dno umývadla hrnec a zjistíte, kolik za mytí nateklo. Stejně individuální je mytí pod tekoucí vodou. Opět jde změřit tak, že si zavřete odtok a změříte, kolik vody máte ve dřezu po umytí 1/3 várky nádobí (umytí celé várky je asi více než jeden dřez). Nejlepší je samozřejmě mytí nádobí bez puštěné tekoucí vody.

Spotřeba vody na každodenní činnosti
(údaje v litrech za jednu dospělou osoobu)
 
spláchnutí toalety 3–10
koupel ve vaně 100–200
sprchování 30–60
mytí nádobí v myčce 7–20
praní v pračce 30–90
mytí rukou 3
mytí automobilu 200
pití každý den 2–3
denně v kuchyni 5–7

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube