Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Proč jsou špatné smrkové monokultury?

Kategorie: Rostliny

Dobrý den. Rád bych se zeptala, čím jsou škodlivé smrkové monokultury. V rádiu říkali, že smrkových lesů je u nás více než půlka a zároveň, že jsou velice nestabilní a že nějakým způsobem poškozují životní prostředí. Bohužel jsem nestihla celý pořad, takže mi větší část unikla. Čím tedy monokultury škodí? A proč se tedy sázejí? Má to vůbec logiku?

5. 2. 2007

Smrkové monokultury jako takové škodlivé nejsou. Problém je, když se vysazují tam, kde přirozeně nemají co dělat, což je přesně to, co se děje v našich lesích. Smrk ztepilý (Picea abies) je horský a podhorský druh a přirozeně roste od cca 800 m n.m. (v horách vytváří přirozené "monokultury"), jenže je dnes zcela běžné vidět smrk v kulturních lesích ve 300 m n.m.

Proč je to nedobré? V zásadě ze tří důvodů:

a) snižuje to pestrost přírody (biodiverzitu) v našich lesích. Ve smrkových monokulturách krom smrku už nic moc jiného nenajdete.

b) takové porosty jsou nestabilní - náchylné k větrným kalamitám nebo k napadení kůrovcem.

c) trpí různé přírodní zdroje - smrková monokultura (zvláště stejnověká) neumí účinně ochránit půdu před erozí, ani není nejlepším ochráncem podzemní vody.

Proč se tedy pěstují? Protože to ekonomicky vychází nejlépe - takový smrk se dá pokácet již v 80 letech a poptávka po smrkovém dříví je víceméně stabilní. Existují ale snahy se tomuto způsobu lesnického hospodaření vyhýbat, v poslední době se vysazují i listnaté a smíšené porosty. Pokud chcete mít jistotu, že dřevěné výrobky pocházejí z lesů s šetrným hospodařením, doporučuji vyhledávat značku FSC (Forest Stewardship Council), která mimo jiné zaručí, že dřevo nepochází z monokulturních lesů těžených "naholo".

Více informací najdete na např. na www.czechfsc.cz

Autor: Vilém Řiháček

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube