Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Hostětínská klimatická akademie

 • Trápí vás klimatická krize a zdá se vám, že řešení je v nedohlednu?
 • Máte chuť s tím něco dělat, jen si nejste jisti co a/nebo jak? Jste odhodlaní posouvat společnost k uhlíkové neutralitě tam, kde žijete nebo pracujete?
 • Nechcete v tom být sám/a? Přejete si založit vlastní klimatickou „buňku"? Chcete, aby vaše klimatická kampaň byla úspěšná?
 • Chcete se inspirovat od lidí, kteří už něco takového dělají? Chcete se potkat s lidmi, kteří řeší stejné otázky jako Vy?
 • Chcete se dozvědět, jak se na aktivní lidi dívá společnost? Slyšeli jste o klimatickém žalu a chcete vědět, co s tím?

Pokud ano, pojďme do toho společně. S odvahou.

Co to je Klimatická akademie?

 

Klimatická akademie je půlroční vzdělávací program pro aktivní lidi, kteří chtějí ve svém regionu přispět k řešení klimatické krize. Její účastníci a účastnice získají informace a dovednosti pro úspěšné a efektivní vedení regionálních klimatických kampaní. Podpora a povzbuzení směřuje k tomu, aby kampaně realizovali v místní skupině. Výsledkem celého programu je promyšlená a naplánovaná vlastní lokální kampaň na ochranu klimatu, včetně strategie a akčního plánu.

Po celou dobu (na jednotlivých osobních setkání, online, i v mezičase) budete o vaší připravované kampani společně diskutovat s účastníky, organizátory i lektory. Budete průběžně představovat vaši práci, získávat zpětnou vazbu a vaše představy o kampani postupně zpřesňovat.

V rámci klimatické akademie se setkáte s řadou zajímavých lektorů, špičkových odborníků, i lidmi, kteří s vámi budou sdílet své zkušenosti.

Témata klimatické akademie

O klimatické krizi

 • Klimatická změna, dopady klimatické krize
 • Změna klimatu a krajina
 • Uhlíková stopa, dekarbonizace
 • Pozitivní příklad Hostětín
 • Sociologický pohled na klimatický aktivismus
 • Regiony pro klima (obec, MAS, mikroregion, kraj)
 • Klimatická scéna v ČR, pozitivní příklady
 • Změna klimatu, krajina, zemědělství

O kampaních

 • Úvod do kampaňování, tvorba kampaní
 • Tvorba strategií
 • Budování lokálních (klima) skupin
 • Občanské aktivity a nástroje ochrany klimatu
 • Právní a správní nástroje pro klimatické aktivisty
 • Média (tradiční a sociální média)
 • Klimatická scéna v ČR, pozitivní příklady
 • Advocacy, lobbing

Péče o sebe

 • Jak nevyhořet
 • environmentální žal

Volitelné

 • Fundraising pro místní projekty,
 • Komunikační dovednosti, komunikační kuchařka, facilitační dovednosti
 • Argumentace a vyjednávání, nenásilná komunikace
 • Metody pro aktivizaci a zapojování veřejnosti, práce s nimi, vyzývání veřejnosti

Mimo workshopy, přednášky a moderované diskuse můžete očekávat čas na odpočinkové aktivity, stmelení kolektivu, poznávání krajiny Bílých Karpat (na úvodním setkání v Hostětíně) a exkurze na další inspirující místa.

Časový harmonogram

Srpen 2021 až únor 2022

Úvodní setkání proběhlo 20. až 25. srpna v inspirativní prostředí v Hostětíně.
Druhé, nejspíše víkendové setkání, bude na podzim 2021 v Brně (v případě shody by brněnské setkání šlo posunout do pracovního týdne). Třetí setkání bude u vás, tzv. „v místě": půjde o setkání lektorů a lektorek s místními skupinami, dle individuální potřeby. Závěrečné setkání proběhne v lednu/únoru 2022.

Klimatická akademie je intenzivní komplexní kurz, který si vyžaduje účast na všech setkáních. Mezi setkáními budete pracovat se svou skupinou či skupinkou a následně výsledek představovat ostatním. Velkou část tak bude tvořit Vaše samostatná práce, příprava a prezentace ostatním a diskuze s kolegy.

 

Pro koho je klimatická akademie určena?

Pro lidi, kteří mají zájem o ochranu klimatu a stav životního prostředí zejména v místě/regionu, kde žijí či pracují. Jsou si vědomi naléhavosti problému a závažnosti klimatické krize a chtějí se podílet na jejím řešení.

Absolventi klimatické akademie budou argumentačně vybavení v tématu klimatické krize a odhodlaní ve svém místě v rámci skupiny aktivních občanů jednat tak, aby posouvali společnost k uhlíkové neutralitě. Ambicí bude prosazovat spíše systémová opatření na odstranění příčin změn klimatu, než řešit jejich důsledky. Dokáží společně plánovat ve skupině.

Lektoři a lektorky

Na klimatické akademii vystoupí mj.:

Stanislav Biler, sociolog, spisovatel a publicista. Věnuje se průzkumům názorů veřejnosti (nejen v oblasti klimatu) a médiím

Tomáš Jungwirth, analytik, expert na ochranu klimatu v obcích a jejich financování z Centra pro dopravu a energetiku

Jana Drápalová, starostka městské části v Brně, kde řadu let úspěšně proměňuje panelové sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. Držitelka Ceny Josefa Vavrouška 2020.

Martin Marek, občanský aktivista, režisér a scénárista České televize (Nedej se, Občanské noviny), spolu organizátor historicky prvního úspěšného referenda v krajském městě v ČR

Jan Hollan již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie. Světový odborník na světelné znečištění. Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.

Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět „environmentální aspekty využívání energie“. Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu, ekologický rozvoj regionů

Petr Ajs Kucka z Ekologického institutu Veronica, podílí se na výpočtech uhlíkové stopy obce a organizace, věnuje se měřením a vizualizací úspor energií, vedoucí klimatických projektů.

Radomír Staš, krajinný ekolog. Vnímá, že těžiště řešení sucha v krajině již není o tom, že bychom nevěděli, co dělat, ale o tom, jak to prosadit mezi lidmi a mezi zastupiteli. Aby opatření proti suchu chtěli a přijali. Od odborných řešení se tedy přesouvá k sociálně-politickým.

Zúčastníte se?

Přihlaste se vyplněním tohoto přihlašovacího formuláře

Praktické informace

Financování aneb kolik to stojí

Klimatická akademie je financovaná z projektu, který podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund. Mohou se jí zúčastnit lidé, kteří ji chtějí a potřebují. Dárce hradí organizaci, program, ubytování. Účastníci a účastnice platí jen příspěvek na stravu. Cena je 2500 Kč za celou akademii. Pokud by částka byla překážkou vaší účasti, dejte nám vědět. Chcete-li umožnit účast i ostatním (solidární cena), doporučujeme a oceníme 5000 Kč.

Ubytování a místa setkání

První setkání proběhlo v našem vzdělávacím středisku v Hostětíně, kde již 20 let chráníme klima a ukazujeme ostatním, jak na to. Komfortní dvou až čtyřlůžkové pokoje se zázemím jsou příkladem environmentální šetrnosti. https://hostetin.veronica.cz/ekopenzion

Druhé setkání, které bude nejspíše víkendové, proběhne na podzim 2021 v Brně, ubytování budete mít zajištěno.

Třetí setkání bude jednodenní, proběhne u vás, ve vašem regionu, s potenciální účastí veřejnosti. Program tohoto setkání bude možné uzpůsobit na míru. (Třetích setkání proběhne více, u každého účastníka.)

Závěrečné setkání (leden/únor 2022) bude také jednodenní, místo bude upřesněno.

Jídlo

Ekologický institut Veronica dlouhodobě usiluje o ekologicky a šetrnou stravu. Jídlo bude veganské, ideálně připraveno z lokálních a sezónních surovin. Samozřejmě se vždy snažíme zohlednit dietní a alergické potřeby účastníků.

Organizátor

Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím.

V Ekologickém institutu Veronica se věnujeme ochraně klimatu především v souvislosti s využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů energie. Snažíme se chránit klima především na úrovni jednotlivce, obce a regionu; známe technologie a postupy, materiály a zásady a napomáháme jejich prosazení do praxe. Cílem je vzdělávat a ukazovat možné cesty k uhlíkově neutrální budoucnosti.

 • Vytvořili jsme publikaci a elektronický nástroj Od zranitelnosti k resilienci – jak analyzovat území, identifikovat klimatické hrozby, zhodnotit zranitelnost a vše zapracovat do lokálních strategiích. Materiál je určen pro regiony (např. MAS) a obce.
 • V rámci mezinárodního projektu Spirit jsme navštívili přes 500 domácností, které přijaly závazky, jak šetřit energii a chránit klima.
 • V prosinci 2020 jsme vydali již třetí vydání originální příručka o ochraně klimatu Ochrana klimatu. Přečtěte si, pokud neznáte.
 • Zorganizovali jsme již 11 ročníků CO2ligy, známého a oblíbeného celoročního klimatického programu pro základní a střední školy
 • Již 12 let organizuje pro ČR celosvětovou klimatickou akci Hodina Země, kdy obce, organizace a jednotlivci na hodinu symbolicky zhasínají osvětlení.

Kontakt

Klimatickou akademie pořádá Ekologický institut Veronica, tel. 572 641 855. Své dotazy směřujte na Yvonnu Gaillyovou, mail: [email protected]

 

Průběžné výstupy z Hostětínské klimatické akademie

 

Připraveno v rámci projektu Aktivně a společně pro klima. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 19. 1. 2022