Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Hostětínská klimatická akademie

 • Trápí vás klimatická krize a zdá se vám, že řešení je v nedohlednu?

 • Máte chuť s tím něco dělat, jen si nejste jisti co a/nebo jak?

 • Jste odhodlaní posouvat společnost k uhlíkové neutralitě tam, kde žijete nebo pracujete?

 • Chcete, aby vaše klimatická kampaň byla úspěšná?

 • Chcete se potkat s lidmi, kteří řeší stejné otázky jako Vy?

 • Slyšeli jste o klimatickém žalu a chcete vědět, co s tím?


Pokud ano, pojďme do toho společně. S odvahou.

 

DRUHÝ ROČNÍK KLIMATICKÉ AKADEMIE JE TADY PRO VÁS! 

 

Co to je Klimatická akademie?

Klimatická akademie je půlroční vzdělávací program pro aktivní lidi, kteří chtějí ve svém regionu přispět k řešení klimatické krize. Její účastníci a účastnice získají informace a dovednosti pro úspěšné a efektivní vedení regionálních klimatických kampaní. Podpora a povzbuzení směřuje k tomu, aby kampaně realizovali v místní skupině. Výsledkem celého programu je promyšlená a naplánovaná vlastní lokální kampaň na ochranu klimatu, včetně strategie a akčního plánu.


Podívejte se na reportáž ze závěrečného setkání absolventů prvního ročníku Klimatické akademie, které se konalo v Svatém Janu pod Skalou a hezky mapuje o čem Hostětínská klimatická akademie je.


Lektoři a lektorky

V rámci klimatické akademie se setkáte s řadou zajímavých lektorů, špičkových odborníků, i lidmi, kteří s vámi budou sdílet své zkušenosti.

 • Stanislav Biler, sociolog, spisovatel a publicista. Věnuje se průzkumům názorů veřejnosti (nejen v oblasti klimatu) a médiím.

 • Tomáš Jungwirth, vedoucí Klimatýmu AMO, zabývá se výzvami spojenými se změnou klimatu a nízkouhlíkovou transformací.

 • Jan Hollan, pracuje v Czech Globe - Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.

 • Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu, ekologický rozvoj regionů

 • Miroslav Janík “Budulínek”, předseda ZO ČSOP Kosenka Valašské Klobouky, vedoucí ekoporadny a pozemkového spolku Kosenka. 

 • Petr Ajs Kucka z Ekologického institutu Veronica, podílí se na výpočtech uhlíkové stopy obce a organizace, věnuje se měřením a vizualizací úspor energií.

 • Jana Drápalová, starostka městské části v Brně, kde řadu let úspěšně proměňuje panelové sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. 
 • Lenka Bartošová, vědecká pracovnice z CzechGlobe, věnuje se dopadům sucha v České republice.

V jednání

 • Martin Marek, občanský aktivista, režisér a scénárista České televize, spolu organizátor historicky prvního úspěšného referenda v krajském městě v ČR

 • Jeňýk Hofmeister, přírodovědec, v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR, věnuje se ekologii, biodivezitě lesních ekosystémů, vlivem člověka na vývoj a změny vegetace.


Témata klimatické akademie

 


Mimo workshopy, přednášky a moderované diskuse můžete očekávat čas na odpočinkové aktivity, stmelení kolektivu, poznávání krajiny Bílých Karpat (na úvodním setkání v Hostětíně) a exkurze na další inspirující místa.

 

Praktické informace

Časový harmonogram ročníku 2022/23

Úvodní setkání proběhne 19. - 24. srpna v inspirativním prostředí v Hostětíně, kde již 20 let chráníme klima a ukazujeme ostatním, jak na to. https://hostetin.veronica.cz/ekopenzion

Druhé dvoudenní setkání, bude na podzim 2022 v Brně.

Třetí setkání proběhne v lednu/únoru 2023, místo bude upřesněno.

V rámci akademie je i možné, dle individuální potřeby, zorganizovat setkání tzv. „v místě"tedy u vás.

Klimatická akademie je intenzivní komplexní kurz, který si vyžaduje účast na všech setkáních. Mezi setkáními budete pracovat se svou skupinou či skupinkou na vlastní klimatické kampani, výsledek představíte ostatním. Velkou část tak bude tvořit Vaše samostatná práce, příprava a prezentace ostatním a diskuze s kolegy.

 

Financování aneb kolik to stojí

Klimatická akademie je financovaná z projektu, který podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund. Mohou se jí zúčastnit lidé, kteří ji chtějí a potřebují. Dárce hradí organizaci, program, ubytování. Účastníci a účastnice platí jen příspěvek na stravu. Cena je 3500 Kč (2 500 Kč pro přihlášené do 15.6.2022) za celou akademii. Pokud by částka byla překážkou vaší účasti, dejte nám vědět. Chcete-li umožnit účast i ostatním (solidární cena), doporučujeme a oceníme 5000 Kč.


Jídlo

Ekologický institut Veronica dlouhodobě usiluje o ekologicky a šetrnou stravu. Jídlo bude veganské, ideálně připraveno z lokálních a sezónních surovin. Samozřejmě se vždy snažíme zohlednit dietní a alergické potřeby účastníků.


Zúčastníte se?

Přihlaste se vyplněním tohoto přihlašovacího formuláře. 


Organizátor

Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím.

V Ekologickém institutu Veronica se věnujeme ochraně klimatu především v souvislosti s využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů energie. Snažíme se chránit klima především na úrovni jednotlivce, obce a regionu; známe technologie a postupy, materiály a zásady a napomáháme jejich prosazení do praxe. Cílem je vzdělávat a ukazovat možné cesty k uhlíkově neutrální budoucnosti.


Kontakt

Klimatickou akademie pořádá Ekologický institut Veronica. Své dotazy směřujte na Michaelu Gajdošovou, mail: michaela.gajdosova@veronica.cz


Výstupy z prvního ročníku Hostětínské klimatické akademie

 

Připraveno v rámci projektu Aktivně a společně pro klima. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 2. 2023