Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Říjen: Barvy podzimu

Je tady podzim, období barevného listí, chladnějšího počasí a dlouhých večerů. Ať už hledáte inspiraci na venkovní aktivity v přírodě, kreativní tvoření z přírodních materiálů nebo tipy na badatelské aktivity, podzim nabízí nespočet možností, jak se s dětmi zabavit, zkoumat a zároveň podpořit jejich rozvoj. Přinášíme vám několik tipů na podzimní aktivity.

 

Barvy podzimu

Čím to je, že listy mění na podzim svou barvu? Je to tím, že zelené barvivo - chlorofyl, které je obsažené v listech na podzim slábne vlivem světla a teploty. Takže stromy začnou omezovat zelené barvivo v listech a tím pádem začnou být viděna i ostatní barviva, která jsou v listech obsažena: žlutá až oranžová- karetonoidy nebo červená až fialová - antokyany.

Díky těmto procesům se podzimní příroda proměňuje v pestrou paletu barev, které nám odhalují rozmanité pigmenty skryté v listech během celého roku.

Pokus: Jaké barvy se ukrývají s listech?

Děti můžeme namotivovat badatelskou otázkou: Co myslíš, jaké různé barvy jsou obsaženy v listech? Děti budou tipovat různé barvičky, které si myslí, že jsou v listech. 

Pojďme si udělat pokus a ověřit si, jestli je to opravdu tak!

Co budete potřebovat:

  • Čerstvé podzimní listy (ideálně různých barev)

  • Nůžky nebo kuchyňský nůž

  • Sklenici (např. zavařovací)

  • Líh nebo alkohol 

  • Kávový filtr

  • Lžičku nebo dřevěnou špejli

  • Hmoždíř nebo kuchyňské prkénko na rozdrcení listů

Postup:

  1. Natrhejte listy: V hmoždíři rozmělněte nebo roztrhejte listy na malé kousky a dejte je do sklenice. Nejlepší výsledky dosáhnete použitím listů různých barev (zelené, červené, žluté).

  2. Přidejte alkohol Nalijte do sklenice tolik lihu, aby byly listy ponořené. Pokud máte více barev listů, můžete si udělat více sklenic pro každý typ zvlášť.

  3. Uvolnění barviv: Pomocí lžičky nebo špejle listy v alkoholu zamíchejte popřípadě ještě rozmačkejte, aby se barviva uvolnila. Sklenici pak přikryjte víčkem a nechte směs odpočívat na teplém místě (např. na slunci nebo u teplé trouby) asi 30 minut.

  4. Příprava kávového filtru: Zatímco se listy macerují, nastříhejte si z kávového filtru dlouhý proužek, který bude sahat ode dna sklenice až k jejímu okraji.

  5. Chromatografie: Když je směs připravena, vložte proužek filtru tak, aby spodní část byla ponořená do alkoholu. Sledujte, jak alkohol začne stoupat po filtru a nese s sebou rozpuštěná barviva. Filtační papír nechte v lihu ponořený 30 - 45 minut.

  6. Pozorování výsledků: Na filtru se začnou objevovat různé barvy. Tyto pruhy barev představují jednotlivá barviva obsažená v listech – například zelený chlorofyl, žluté karotenoidy a případně i červené antokyany.

Tento pokus je skvělým způsobem, jak dětem ukázat, že listy obsahují víc než jen jednu barvu a jak se tyto barvy na podzim mění.                                                                   

Postup pokusu je popsán i na tomto videu: https://edu.ceskatelevize.cz/video/934-chromatografie

 

Hledání barev podzimu

Pojďme hledat různé bavičky kolem nás! Dětem dejte vzorník nebo paletu barev, které se nachází v přírodě a jejich úkolem je v okolí nasbírat, co nejvíce barviček v okolí a srovnávat je s barevnou škálou nebo přímo k barvám přiřadit.

Škála barev se dá předem vyrobit a nebo mají pěknou škálu barev kolegové z projektu Globe: https://globe-czech.cz/portfolio/cz/paleta-barev

 

Podzimní fenofáze aneb pozorování proměn stromů

Pokud máte ve svém okolí stromy, kolem kterých pravidelně chodíte nebo je navštěvujete. Můžete s dětmi pozorovat jejich podzimní (i jarní) proměny neboli fenofáze. Na podzim se pozoruje žloutnutí listů a následný opad. Stromy navštěvujete několikrát týdně, fotíte je a všímáte si změn. Můžete se zapojit do celorepublikového projektu AVČR a stát se pozorovatelem. Přesnou metodiku pozorování a sběru dat najdete na stránkách AVČR: https://www.fenofaze.cz/cz/chci-byt-pozorovatelem-faq/

Pokud se budete chtít zapojit do fenologického programu se svými žáky, tak neváhejte a čtěte dále:

Proměny přírody aneb nebojme se vědy je název projektu, který propojuje základní školy, Akademii věd ČR a neziskový sektor zabývající se neformálním vzděláváním v oblasti environmentální výchovy. V minulém školním roce proběhlo pilotní ověření projektu se třemi badatelskými týmy z vybraných škol Zlínského kraje. Úkolem zapojených škol je v průběhu jara monitorovat fenologické fáze vybraných dřevin v jejich okolí a zjištěná data sdílet s Akademií věd ČR.

Na začátku od nás dostanete brožurku s důležitými informacemi o fenologii a metodikými pokyny, metodiku úvodního motivačního výukového programu a samozřejmě záznamové archy, do kterých budou žáci své pozorování zapisovat. Lektorský tým ZO ČSOP Veronica i vědkyně Lenka Bartošová vám budou k dispozici pro případné konzultace. Další informace o tom, jak se zapojit najdete zde: https://hostetin.veronica.cz/node/1447

 

Pěknou zábavu a užívejte podzimu :)














 

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 3. 2025