Ekožena - dámské hygienické potřeby

Chceme se hýčkat jako v bavlnce, užívat pohodlí, (ne)šet­řit, mít více času, vytvářet méně odpadu a používat materi­ály šetrné k přírodě? Potřebujeme se cítit bezpečně, čis­ťounce, zdravě? Pocity čistoty a bezpečí nám neúnavně zaručují všechny reklamní spoty i plakáty. Opravdu?

Přesto, že se o tomto spotřebitelském tématu mnoho nenamluví, je běžnou a neodmyslitelnou součástí života všech žen. Stejně jako při nákupu dětských plen, můžeme v případě vložek narazit na mnoho alternativ s tím, že některé z nich mohou být přírodě a nakonec i nám příjem­nější.

Hromada odpadu

Na výrobu vložek a tamponů se používá papír, buničina bělená či nebělená chlorem, bavlna, ale také umělé hmoty a chemické látky v podobě parfémů, gelujících látek a běli­del. Obaly jsou zpravidla pla­stové. Použité vložky a tampony končí ve směsném odpa­du. Nedají se recyklovat, prostě se použijí, vyhodí a pořídí nové. 80 % dotázaných uvedlo, že mají cyklus 11-13krát do roka. Předpokládejme, že tedy za rok v průměru 12× (11-13 krát do roka) spotřebujeme během 5-8 dní trvání cyklu 18 kusů vložek, a vyjde nám hromádka 216 kousků vložek na jednu ženu ročně (2,16 kg odpadu). V ČR žije cca 3,1 miliónů žen ve věku 12-55 let včetně. Teoreticky pak Češky za rok vyprodukují 6 700 tun komunálního odpadu jen ve vložkách.

Menstruační pohárky neboli menstruační kalíčky

Pro menstruaci nemusíme používat jednorázové vložky, ale máme na výběr k přírodě šetrnější varianty. Zakoupíme si menstruační pohárek, vyrobený ze silikonu, cenově výhodnější než běžné vložky a tampony. Krev se v něm shromažďuje a po vyjmutí se prostě vylije. Kalíšek se opláchne a je opět připraven k použití. Tento princip znovupoužití je veli­kou ekologickou a ekonomickou výhodou pohárku. Silikon, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. Je vhodný pro všechny sporty včetně jízdy na kole a plavání a lze ho používat i v noci, navíc nám vydrží několik let.

Další informace ke kalíšku

Tampony z mořské houby

Tampony z mořské houby získávané v oblasti Karibiku, zcela přírodní bez dioxinů a syntetických vláken, biodegradabilní, používají se podob­ně jako běžně dostupné tampony. Zavádějí se do pochvy a při úplném nasátí se vyndají, promyjí proudem vody, vyždímají a opět zavedou do pochvy. Jeden tampon vydrží až 6 měsíců. Mořská houba není rostlina, ale živočich žijící v teplých mořích. V minulosti byla hojně využívána k nejrůz­nějším účelům, dnes se s ní setkáte ponejvíce jako pomůc­kou pro odličování nebo jako houbou na mytí. Mořskou houbu lze jistě považovat za obnovitelný zdroj, je však otáz­kou, co by pro přírodu znamenalo její masové využívání.

Pořídíme si pratelné vložky či alespoň nebělené výrobky

Pro řešení dámské hygieny si pořídíme pratelné vložky, nejlépe z biobavlny. Denní látková vložka není ošetřena žádnou nepropustnou vrstvou. Uvnitř je vkládací vložka, která se dá v korpusu bezproblémově vyměnit za jinou, nebo přidáním další vložky můžeme upravit savost. Mají ochranná křidélka, která chrání před znečištěním prádla, a jsou na patentku. Látkové vložky, na rozdíl od jednorázových, neobsahují dioxiny ani zbytky po bělení. Jsou bez chemie, přirozeně obarvené, bez vůně, dráždících látek a většina z nich je ekonomicky úsporná. Lze si jednoduše nastavit jejich tloušťku dle potřeby. Látkové vložky si můžete samy ušít z vyřazených bavlněných materiálů, viz návod.

Návod na ušití í pratelných látkových vložek (Jitka Kolářová)

Vložka se skládá ze dvou kusů -kapsy a jádra. Potřebujete: bavlněnou látku, nit, nylon (nebo jiný nepropustný materiál), kousek froté, patent­ku, tenkou stužku (nemusí být).

Nastříhejte z bavlněné látky kruh o průměru asi 21 cm a dva půlkruhy téhož průměru. Z nylonu také dva půlkruhy a obdélník o rozměrech 17 × 7 cm. Z froté vystřihněte stejný obdélník. (Ke všemu je třeba při­dat cca půl cm na stehy.) Nejprve sešijte k sobě vždy jeden půlkruh bavlny a nylonu po rovné straně. Sešité půlkruhy pak položte na kruho­vý díl bavlny, a to tak, že nylon bude na vnější straně. Sešijte díly po obvodu kruhu. Vložku obraťte stehy dovnitř. Nylonová vrstva teď bude uvnitř. Vložku prošijte podél středového otvoru asi 4 cm na každou stra­nu od vnitřních krajů půlkruhů. Vznikne tak obdélníková kapsa. Na „křidélka" našijte patentku -jednu část na vrchní stranu, druhou zespo­du. Na prostředku otvoru našijte na oba půlkruhy kousek stužky, aby se vložka dala zavázat. Nyní ušijte jádro vložky sešitím obdélníků froté a nylonu ze tří stran. Potom obraťte a sešijte čtvrtou stranu. Po použití pereme ve studené vodě a pak v pračce na 30 stupňů.

Pokud z nejrůznějších důvodů potřebujeme jednorázové vložky či tampony, pořídíme si ty nebělené chlorem. Tampony jsou vyrobeny z certifikované biobavlny, bez přídatných látek a parfemace, jsou kompostovatelné. Obdobně vložky jsou z přírodních materiálů, v biokvalitě.

Nejčastější překážky, které brání ženám k používání alternativních výrobků

nemám dostatek informací, nevím, kde se kupují

Pro informace se obraťte na nejbližší ekologickou porad­nu, pro nákup na prodejnu zdravé výživy nebo probrouzdej­te internetové obchody. Zkuste si ušít vložky samy podle při­loženého návodu.

nemám čas každý den prát

Zkuste to, mnoho času to nezabere. Někdy skvrny vyprat v ruce nelze. Nevadí, když během cyklu budete prát „nedoko­nale" a po skončení cyklu vyperte vložky v pračce.

nemám možnost intimně prát a sušit (v zaměstnání)

Je otázka, proč menstruaci skrývat. Zkuste používat pra­telnou vložku přes noc a odpoledne před odchodem domů. Na skvrny vám pomůže žlučové mýdlo nebo sůl na skvrny. Mimo domov suším vypranou vložku na topení nebo na šňůře lehce překrytou plátěným kapesníkem vyhrazeným jen pro tyto účely. Počítejte s tím, že vložky v našem klimatickém pro­středí dlouho schnou a při plném používání proto potřebujete nejméně 3 kusy (jeden kus stojí cca 50 Kč).

je to nepohodlné

Ano, pratelné vložky jsou větší, než jednorázové. Praní zabere čas. Ale z čeho myslíte, že vzniklo rčení „mít se jako v bavlnce"?

nevěřím, že pratelné vložky jsou dostatečně bezpečné pro prádlo

Zkuste kombinaci - přes pratelnou vložku si pro jistotu dejte vložku jednorázovou. Samy si ověříte, jak moc je její pratelná alternativa bezpečná. Tloušťku vložky si můžete samy nastavit (viz návod na ušití).

není mi příjemný kontakt s krví

Výběr z diskuse na internetovém Ekolistu:

Na Pobřeží slonoviny věří, že menstruační krev v sobě nese živou bytost. Je jako strom - předtím než strom (žena) vydá plody (dítě), nese květy (krev). Ekologické vložky nám umožňují sbírat svou menstruační krev a vracet ji zemi.

ještě jsem neměla čas si je opatřit a zorganizovat si vše tak, abych je mohla začít používat

Pokud chcete začít používat pratelné vložky, začněte třeba o víkendu, který strávíte doma. V dnešní době nás nespojuje s přírodními cykly takřka nic, je dobré se jednou za měsíc při­způsobit přirozenému. Věřte, že se v dnešním hektickém životním rytmu ráda podvoluji tisícileté zákonitosti, nezbyt­nosti, pravidelnosti.

těžko už bych zvládala další věc ve svém praktickém životě ve prospěch co nejšetrnějšího způsobu počínání ve vztahu k životnímu prostředí

Některé firmy dnes balí každou vložku do zvláštního pla­stového obalu. Při nákupu zvažte druh a množství obalu, které se po použití stanou odpadem. Některé firmy balí vložky do papírového obalu. Přečtěte si na obalu, kde se vložky vyrábějí, spočítejte si, z jaké dálky k vám přijely, zkuste najít bližšího výrobce.

obtížnost v situacích, kdy nemám možnost prát, nebo kdy se může stát, že není možnost vložku včas vyměnit (na cestách, na společenských akcích apod.)

Vezměte si pratelné vložky s sebou. Je vědecky dokázáno, že ženy dokážou dělat úspěšně více aktivit najednou, zvlád­nete to, dokážete to promyslet. Pratelné vložky jsem poprvé použila v Himálaji. Tamější ekosystém neumí odbourávat naše civilizační odpady.

Zajímají vás dopady antikoncepce nejen na životní prostředí? Pro­zkoumejte tyto odkazy:

www.cenap.cz
www.terezatara.com Informace o dopadech antikoncepce na životní prostředí (film Hormonální akvárium)

Kde zakoupit mořskou houbu, pohárek, látkové vložky, ekotampóny?

Dnes už se prodejem zabývá řada obchodníků a obchodnic. Na internetu vyhledávač najde desítky odkazů. Stačí si vybrat.

Zajímavé odkazy o hlubších psychologických a envi­ro­nmen­tál­ních souvislostech

Aktualizace webových stránek podpořena projektem: „Environmentální poradenství jako nástroj individuálního dalšího vzdělávání. Aktivně, profesionálně, místně zakotveně“, projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Logolink OP VK

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 26. 9. 2016  |  webmaster

Sledujte nás logo facebook  logo twitter  logo Youtube