Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Výměna oken

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Uvažujete o výměně oken? Rozhodně to nedělejte v tomto roce. Na českém trhu, na rozdíl např. od Německa, totiž stále chybí okna dostatečné kvality. Poměrně dobrá okna jsou klasická, tzv. dvojitá či kastlová, dvě okna za sebou. Sice se pomaleji otevírají, ale dobře fungují, tj. tepelně izolují. Navíc se prostor mezi nimi dá využít - často jako levná chladnička nebo prostor pro květiny, může tam být rovněž umístěna roleta nebo žaluzie, které podstatně snižují tepelnou propustnost okna ven (za zimních nocí) nebo dovnitř (během horkých dní).

Únik tepla

Značnou vadou všech ostatních typů oken je jejich malá hloubka - příliš mnoho tepla uniká ven skrze jejich rám a ještě více zdí kolem tenkého rámu. Tak je tomu vždy při obvyklém způsobu jejich usazení, kdy se nová okna dávají do zdi kdekoliv v místech původního dvojitého okna. Původní okno bylo totiž tlusté téměř jako zeď (u tlustých zdí alespoň dvacet centimetrů) a tepelný most způsobený tokem tepla zdí kolem rámu nebyl příliš výrazný. Kolem tenkého rámu ovšem uniká tepla až čtyřikrát více a rámem samotným i dvakrát více!

Zamezení úniku tepla

Úniku tepla můžeme zamezit, pokud nové okno nainstalujeme současně s vnější tepelnou izolací. Rám okna však musí navazovat hladce na fasádu a vnější tepelná izolace musí neztenčená přecházet až na rám, alespoň na jeho pevnou část. Tepelný most kolem rámu tak úplně odpadne a únik tepla rámem se velmi sníží.

Pokud kryje vnější tepelná izolace jen pevnou část rámu, velice záleží na tepelné propustnosti jeho pohyblivé části a také na tepelném mostě, který je tvořen distančním rámečkem na okraji dvojskla. Existují tlusté rámy s částmi z pěnového polyuretanu (nebo rovnou z této hmoty), které izolují stejně dobře jako nejlepší zasklení. Pokud bychom použili rám izolující méně kvalitně, existuje pouze jediné uspokojivé řešení - vnější tepelná izolace musí pokračovat přes pohyblivou část rámu, nejlépe až na sklo samotné. Těsný kontakt mezi izolací a oknem zajistí pružné silikonové těsnění. Znamená to ovšem změnu vzhledu domu: bude vidět pouze fasáda a skleněné plochy, rámy lze vyznačit na fasádě barvou. Osobně věřím, že tato řešení se stanou v budoucnu běžná, ostatní jsou totiž jen kompromisem, který v mrazu není uspokojivý.

Těsnění

Častým argumentem pro výměnu starých dvojitých oken za jednoduchá s dvojsklem bývá, že stará okna netěsní. Ve skutečnosti lze každé staré okno levně utěsnit, přičemž je obvykle třeba opravit jeho západky. Těsníme vždy vnitřní okno, a to co nejdokonaleji. V zimě totiž může proniknou vlhkost z místnosti do prostoru mezi okny, což má za následek orosení vnějšího okna. K těsnění použijeme silikonové profily s pery, pro které je nutné vyfrézovat v křídle okna drážky, nebo proužky samolepicí pěnové polyetylénové pásky. Utěsněné okno vydrží navěky, protože odpadne hlavní činitel, který jej ničí - kondenzace vlhkosti v chladném období.

Zasklení

Dvojitá okna lze zdokonalit osazením vnějšího křídla dokonale izolujícím dvojsklem (plněným kryptonem, s únikem tepla nejvýše 1,2 W na čtvereční metr a stupeň teplotního rozdílu). Tato technologie je plně dostupná, výrobci však zatím využívají místo kryptonu levný argon, čímž se stává dvojsklo poněkud tlustším.

U jednoduchých oken je nutno použít zasklení izolující podstatně lépe. Nejjednodušší je trojvrstva, kde uprostřed není sklo, nýbrž tenká fólie s oboustrannou úpravou, která vylučuje přenos energie v dutinách zářením. Obchodní název fólie je Heat Mirror 88 twin coat. Souvrství je plněno kryptonem. Alternativou je (při dostatečně tlustém rámu) soustava, kterou jsem dosud na našem trhu neviděl: nejlepší dostupné dvojsklo (stačí dvojsklo s argonem), vzduchová dutina a venku pak obyčejné sklo.

Žaluzie a rolety

Do vzduchové dutiny přidáme na zimní noc další vrstvu, která zde vyloučí přenos energie zářením. Ideální je vrstva aluminia (např. žaluzie), pokud není pokažena nátěrem. Alternativou je roleta z pokovené fólie, kterou lze ovšem koupit jen vzácně a draho. Levné fóliové rolety s vrstvou aluminia nikdo neprodává, ačkoliv by byly levnější než obyčejné textilní rolety. V obou případech, u žaluzií i rolet, je důležité, aby při uzavření byly co nejtěsnější, aby proudění vzduchu z jedné dutiny do druhé bylo minimální. Hliníková vrstva v dutině mezi dvojsklem a vnějším sklem je rovněž spolehlivou ochranou proti slunci v letních vedrech.

Ať již zvolíte tuto alternativu nebo komerčně dostupné souvrství s fólií hm88tc, podstatné je jedno: únik tepla oknem ven, včetně jeho okrajů, nesmí být větší než 0,8 W na čtvereční metr a stupeň teplotního rozdílu. Pak totiž není okno ani v mrazech natolik chladné, aby pod ním muselo být topení.

Instalace aluminiové vrstvy je mimořádně účinná rovněž u klasických dvojitých oken. Dutina mezi nimi totiž bývá natolik široká, že zde můžeme instalovat v rovnoměrných rozestupech více odrazivých vrstev (jak pro světlo, tak pro dlouhovlnné infračervené záření). Jedná se o nejlepší opatření, jak izolační schopnosti okna výrazně a přitom levně zlepšit.

O oknech, jejich úpravách a různých alternativách se lze více dočíst na www stránkách autora. Pro dotazy a odpovědi lze použít adresu ekodum@amper.ped.muni.cz nebo se podívat do archivu http://amper.ped.muni.cz/ekodum - vše je dostupné i na stránkách Veroniky (www.veronica.cz).

Autor/ka: Jan Hollan
Z časopisu Veronica č. 1/2001, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024