Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kolik kilogramů skleníkových plynů odstraním výrobou kilogramu biouhlu?

30. 3. 2023

Kolik kilogramů CO2 odčepám z atmosféry, když si vyrobím jeden kilogram biouhlu?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Biouhlem se nazývá biomasa zuhelnatělá za účelem aplikace do půd. Od možná stále ještě známějšího dřevěného uhlí se biouhel liší tím, že je drobnozrnný (neobsahuje větší kusy) a že výsledný  produkt se nepoužívá jako palivo. Pokud jde o živiny, je složení biouhlu (až na snížený obsah dusíku) téměř stejné jako vstupní biomasa. Největší část tvoří čistý uhlík, který je v biouhlu ve velmi stabilní formě a téměř nepodléhá dalšímu rozkladu. Živiny, které se na uhlík navážou, se z něj uvolňují pomalu a nevyplavují se. Samotný uhlík tudíž v této formě setrvává v půdě v řádu staletí a tisíciletí. (zdroj náš text Biouhel).

Na začátku výpočtu předpokládáme, že uhlík z biomasy, který by normálně spálil (přeměnil na oxid uhličitý, neboli CO2)nebo jinak přeměnil, zůstane v podobně biouhlu zachován a nebude podléhat rozkladu.

Samotný výpočet, kolik kilogramem biouhlu odčerpám CO2 z atmosféry, je celkem jednoduchý. Vychází z atomových hmotností prvků (uhlíku a kyslíku) v CO2, tedy vezme hmotnost obsaženého C a vynásobí číslem 44/12 (molekulová hmotnost CO2 / molekulová hmotnost C).  Číslo 44 je molekulová hmotnost CO2, jelikož  1×C + 2×O, tedy 12+2×16=44. Výpočet je stejný, jako když jsme počítali množství CO2 uloženého ve stromech.

Dále se předpokládá asi 80% podíl uhlíku ve vyrobeném biouhlu, což dá konečnou hodnotu 0,8×(44/12)=2,93. Hypoteticky by tedy jeden kilogram biouhlu odčerpal necelé 3 kg oxidu uhličitého.

Reálně se biouhel vyrábí v nějakém zařízení a jeho výroba a provoz má také nějaké další uhlíkové ztráty. Pro profesionální reaktor zvaný Kon-Tiki vypracovalo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy analýzu životního cyklu a vyšlo jim číslo 2,72 kg oxidu uhličitého v kilogramu biouhlu. Reálné ztráty proti našemu jednoduchému teoretickému výpočtu jsou jen kolem sedmi procent.

Při použití pece Kon-tiki lze říci, že 1 kg biouhlu uloží 2,7 kg CO2. V tom není samozřejmě započtena další možná uhlíková stopa, která toto číslo může snížit: doprava biouhlíře na místo, jeho strava, opotřebení oděvu a pomůcek při výrobě, doprava biouhlu do místa uložení, náklady na zapravení do půdy atd. Lze odhadnout, pokud výroba probíhá v místě, z místního dřeva, místním biouhlířem, budou tyto ztráty  jen minimální.

V čísle, které nám zatím vyšlo, nejsou započteny úbytky biouhlu v čase po zapravení do půdy. Pokud bychom to započítali, tak to začne být složité. Když to maximálně zjednodušíme, tak se dá říct, že během prvních dvaceti let se odpaří nebo mineralizuje zhruba 20 % uhlíku z biouhlu. Naštěstí úbytek v čase ale podstatně klesá. Úbytek závisí na spoustě faktorů, nejvíc na průměrné teplotě (čím vyšší teplota okolí, tím rychlejší mineralizace) a na způsobu výroby (čím vyšší pyrolýzní teplota, tím pomalejší rozklad). Ta závislost množství biouhlu na čase se blíží logaritmické funkci. Průměrná hodnota střední doby zdržení (MRT) biouhlu při rozumné extrapolační metodě je 1614 let. To znamená že 1614 letech v půdě zůstane v průměru 1/e původního objemu uhlu, kde e je Eulerovo číslo cca 2,72, tedy přibližně po tisíc šesti set letech zůstane v půdě kolem 40 % původního objemu uhlí.
Pozitivní zprávou je, že ne všechen uhlík uvolněný z biouhlu je přeměněn na CO2. Celkem hodně ho zůstává jako součást stabilního půdního uhlíkatého komplexu, jen část je ho opravdu prodýchána na CO2.
Pokud zůstaneme v horizontu desetiletí a vyrábíme biouhel lokálně z lokální dřeva a lokálně ho zapracujeme do půdy, pak lze kvalifikovaně odhadnout, že s každým kilem biouhlu odčerpáme 2,7 kg oxidu uhličitého, tedy pokud postupně vyrobíme např. tunu biouhlu, bude to již 2700 kg CO2, aneb skoro tři tuny oxidu uhličitého.
Logo ACF

Autor: Vilém Řiháček z Cirkusu C a Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024