Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se zbavit starého pařezu, když vykopání není možné?

9. 3. 2011
Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, jak se zbavit pařezu lípy srdčité. Vykopání,ani vyfrézování není možno provést. Neexistuje nějaký postup na to, aby kořen rychle shnil?
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Jedna z efektivních možností, zvláště, pokud je pařez na pozemku, který opakovaně využíváte, je zaočkování např. hlívou ústřičnou. Očkujeme do vyvrtaných otvorů nebo na řeznou plochu, kterou přikryjeme slabším odřezkem dřeva. Celý pařez je pak možné zasypat hoblinami a udržovat v teple a vlhku třeba překrytím pytlem z umělé hmoty. Trvá to pak několik měsíců, než hlíva do dřeva proroste, Po cca třech měsících je možné pytel sundat, ale pokud pařez není ve stínu, je dobré ho ještě chránit, třeba zakrýt větvemi, případně jednoduchým přístřeškem, zvláště, je-li to někde v parku a záleží na estetice. V závětří také pařez tolik nevyschne, jinak ho musíte zavlažovat, abyste ho udržel vlhký. Na pařezu se objeví bílá hniloba, která postupně povede k rozložení dřeva. Pokud je v okolí sečená louka, můžete pařez zasypaný hoblinami obložit většími kameny a tak získat výborný úkryt proslepýše a ještěrky. Na vrchol je v tom případě možné nasypat zeminu a zasít třeba mateřídoušku. To také rozložení pařezu urychlí. Pokud se Vám nápad s houbami zalíbil a nechcete čekat až do podzimu, můžete pařez využít i k pěstování jiných hub, například hlívy plicní (Pleurotus pulmonarius), která plodí už v létě, nebo penízovky sametonohé (Flammulina velutipes) apod., sadba hlívy ústřičné je však relativně nejlépe dostupná.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024