Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Brněnský Biojarmark lákal na biomaso i koláče

Vloženo: 2. 10. 2010
První den Brněnského Biojarmarku se vydařil. Stovky návštěvníků přišly nakoupit čerstvé biopotraviny od ekologických zemědělců poblíž Brna. Na rozdíl od potravin v supermarketů byly totiž vypěstovány doslova za humny.

Tradiční Biojarmark se konal v horní části Zelného trhu v Brně už podevatenácté. Ekologický Institut Veronica zde pravidelně zve více než dvě desítky ekologických zemědělců, výrobců biopotravin a drobného řemeslného zboží. Lidé si sem chodí pro zeleninu, ovoce, ale i čerstvé pečivo, med, víno, maso, sýry nebo tvaroh. Většina potravin pochází z ekologického zemědělství, ostatní mají značku regionální výrobek – Moravský kras. Zákazníkům je tak hned jasné, co a od koho si kupují.

„Zájem o místní potraviny je pořád větší. Letos je doslova rok farmářských trhů, vznikají na mnoha místech v Česku. Těší nás poptávka lidí po jídle zblízka, které nemá za sebou tisícikilometrovou cestu kamionem. K tomu ovšem přirozeně patří starost o naše životní prostředí – to znamená nejen potraviny lokální, ale navíc se značkou bio. Ekologické zemědělství totiž nepoužívá umělá hnojiva a pesticidy a nechává za sebou zdravější a pestřejší krajinu, která se pak lépe brání třeba povodním“, vysvětluje Veronika Fišerová z Ekologického Institutu Veronica.

Na Biojarmarku se pro hladové kolemjdoucí čepovaly biomošty z Bílých Karpat, grilovaly bioklobásy z Vysočiny i prodávalo čerstvé biopečivo z Račic u Brna. Odpoledne zahrála k poslechu cimbálová muzika Veronica. Novinkou byly popisky kilometrů na každém stánku, ze kterých se zákazníci dověděli, z jaké dálky bylo dovezeno zboží přímo na Zelný trh. Čím méně kilometrů, tím méně emisí skleníkových plynů, hluku a zátěže z dopravy.

U stánků Ekologického Institutu Veronica debatovali návštěvníci o nejlepších receptech z místní biozeleniny či o zahradničení bez chemie. „Máme tady na ukázku biobedýnky – je to bedna zeleniny a ovoce, kterou si můžete každý týden objednat přes internet přímo z farmy a vyzvednout na asi deseti místech v Brně. Je v nich sezónně to, co se zemědělci urodí. Biojarmark se totiž koná jen jednou ročně a bedýnky jsou možnost, jak mít k čerstvým biopotraivnám pravidelný přístup,“ doplňuje Veronika Fišerová.

Brněnský Biojarmark tradičně probíhá dva dny, v pátek od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 15 hodin. Pořádá ho Ekologický Institut Veronica, který se přes dvacet let věnuje environmentálnímu vzdělávání, poradenství a praktické ochraně přírody.

Další informace poskytne:
Veronika Fišerová, Ekologický institut Veronica
email: veronika.fiserova@veronica.cz
tel. 775 381 675
www.veronica.cz
Panská 9, 602 00 Brno

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 3. 2023