Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Oblíbené studánkové exkurze již tuto neděli (15. 9. 2010)

Vloženo: 15. 9. 2010
POZVÁNKA
Ekologického institutu Veronica z 15. 9. 2010

Brňané se mohou těšit na podzimní exkurze ke studánkám

(Brno, 15. 9. 2010) - Také letošní podzim se mohou Brňané opojit geniem loci brněnských studánek a pramenů. Cíly oblíbených exkurzí pořádaných Ekologickým institutem Veronica bude Pařezová studánka u Hořic, Pramen u Babického nádraží a Myslivecký pramen u Soběšic. Lektorované procházky ke studánkám představují ideální tip na neděli pro nejširší veřejnost. První proběhne již tuto neděli.

Studánkové bohatství brněnských lesů je značné. Mnoho Brňanů o zpravidla udržovaných studánkách a pramenech neví. Někteří však pečují nejen o stávající studánky, ale čistí a upravují i další nově objevené nebo doposud neudržované vývěry vody. Příkladem je nově upravená Pařezová studánka u Hořic, za kterou se Brňané mohou vypravit v neděli 19. září s lektorem Rudolfem Pecháčkem, poradcem studánkové poradny Ekologického institutu Veronica. Sraz účastníků je v 8.45 u královopolského nádraží u zastávky autobusu č. 45. Z konečné zástavky v Útěchově se účastníci vydají přes Vranov a Svatou Kateřinu směrem na kopec Bukovec nad Hořicemi k Pařezové studánce, jež však nebude jedinou studánkou, kterou potkají. Na zpáteční cestě přes Šebrov a dále až do Ořešína, kde přibližně 16ti kilometrovou trasu vycházky završí, minou ještě studánky U Huberta.

O měsíc později, 17. října, povede pan Pecháček tentokrát i s RNDr. Olgou Skácelovou z Moravského zemského muzea další exkurzi. Vycházka začne opět na konečné zastávce v Útěchově (sraz účastníku u královopolského nádraží v 8.45), tentokrát však lektoři zavedou účastníky ke studánce U psa a k jedné z nejkrásnějších studánek v okolí Brna – Ptačí svatyni, výprava se podívá i ke studánce u sanatoria pod Ronovem a ke studánce Nad jezírkem u vlakové zastávky v Babicích nad Svitavou.

Poslední letošní exkurze proběhne 14. listopadu. Cílem bude nově upravená Zaječí studánka – Myslivecký pramen, studánka Přátelství u Soběšic a pramen u sv. Antoníčka.

Studánky jsou nejen milými cíly toulek krajinou, ale i místem, kde se výletníci a poutníci osvěžují vodou. S pitím vody ze studánek je však třeba být opatrný, protože kvalita vody některých studánek kolísá zejména po silnějších deštích. O tom, kde se studánky a prameny v okolí Brna nacházejí, ale i o jejich historii a ukazatelích kvality vody se mohou Brňané dovědět nejen na bezplatných lektorovaných exkurzích Ekologického institutu Veronica, ale také ve specializované studánkové poradně a z map studánek a pramenů okolí Brna. Studánková poradna je pro veřejnost otevřena každé pondělí od 15 do 18 hodin v Domě ochránců přírody na Panské 9. Zde sídlí i Ekologická poradna Veronica, jež se zaměřuje na obecné ekologické poradenství a nabízí i řadu map studánek a pramenů v okolí Brna.

Exkurze jsou součástí projektu Voda. Voda? Voda!, který podpořil Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí, Nadace Veronica a Jihomoravský kraj. Studánkové vycházky také podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci společného programu Národní síť EVVO a Jihomoravský kraj.

Kontakt: Bc. Monika Vokálová, monika.vokalova@veronica.cz, tel.: 542 422 757, 724 520 166
www.veronica.cz
fotoalbum z poslední exkurze ke studánkám nad Brněnskou přehradou a k revitalizované přehradě je dostupné na http://www.veronica.cz/?id=132&idg=235

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023