Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Koupací den v brněnské Svratce

Vloženo: 12. 7. 2010
TISKOVÁ ZPRÁVA
Občanského sdružení Rezekvítek a Ekologického institutu Veronica ze dne 12. července 2010

KOUPACÍ DEN V BRNĚNSKÉ SVRATCE

Přes 50 Brňanů a Brňanek se společně vykoupalo v řece Svratce. Svým skokem do vody se tak připojili k celoevropské akci BIG JUMP.

(Brno, 12. července) - V neděli 11. července se přes padesát Brňanů sešlo na břehu řeky Svratky a společně se ponořilo do jejích vln. Ve stejnou hodinu se také na mnoha dalších místech v České republice i v celé Evropě sešly na březích řek ke společnému koupání stovky lidí.Tato akce nesla název Big Jump a uskutečnila se u příležitosti Mezinárodního dne koupání v řekách.

Nedělní letní odpoledne strávené na břehu Svratky se celé neslo ve velmi příjemném duchu přátelského setkání a to jak se samotnou řekou, tak s mnoha zajímavými hosty. Nejdříve promluvili odborníci, zabývající se ochranou a revitalizacemi vodních toků. Ti seznámili účastníky se stavem brněnských řek i jejich vývojem v historii. Vrcholem odpoledne se stalo hromadné koupání a následný piknik na břehu. Akce tak splnila svůj cíl – účastníci se nejen dozvěděli cenné informace, ale také zažili řeku „na vlastní kůži“. Organizátoři akce, Ekologický institut Veronica a občanské sdružení Rezekvítek doufají, že tento společný zážitek povede k prohlubování a ke zvyšování zájmu veřejnosti o význam řek v krajině a jejich ochranu. Brněnský Koupací den je finančně podpořen Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci společného programu Národní síť EVVO.

Big Jump neboli Mezinárodní den koupání v řekách vyhlašuje pravidelně Síť evropských řek (European Rivers Network). Big Jump má dlouholetou tradici. Prvního mezinárodního koupacího dne na Labi v roce 2002 se v Čechách a v Německu zúčastnilo celkem 70 tisíc lidí a 15 tisíc z nich se v Labi vykoupalo. V roce 2005 se v celé Evropě vykoupalo 250 000 – 350 000 účastníků v 31 řekách v 22 zemích, v České republice se pod koordinací sdružení Arnika koupalo na 17 místech. Hlavním koordinátorem všech akcí spjatých s tímto dnem je i pro letošní rok pro Českou republiku organizace Arnika. Letos se podobná setkání uskutečnila také například v Praze, Děčíně, Třeboni, Chaloupkách u Třebíče, Lysé nad Labem a na mnoha dalších místech.

V Brně zahájil Ekologický institut Veronica a občanské sdružení Rezekvítek Koupací den na břehu Svratky naproti koupališti Riviéra okolo 15 hodiny. Rozložené deky na břehu Svratky se začaly plnit účastníky, kterých se nakonec sešlo okolo 50. O významu brněnských řek přišli popovídat odborníci, věnující se studiu říčních ekosystému. Jako první vystoupil krajinný ekolog a předseda ZO ČSOP Veronica doc. Antonín Buček, dále Ing. Václav Čermák a Ing. Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu. Celý blok krátkých přednášek zakončil Mgr. Zdeněk Poštulka, který představil poslání nově vzniklého občanského sdružení Koalice pro řeky.

Okolo 16 hodiny se mnozí účastníci se začali převlékat do historických koupacích oděvů a pruhovaných triček. Za doprovodu bubenic a bubeníků ze souboru Cyranovy boty vstoupili do řeky a oddali se vodním radovánkám.

„Myslím, že akce se nám vydařila. Někteří účastníci zmiňovali, že samotné by je asi nenapadlo se v řece vykoupat, po této zkušenosti však uznávají, že budou využívat řeky pro koupání častěji. Při pobytu ve vodě objevili, že voda je krásně čistá a příjemně teplá“ sděluje Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica a dodává: „Lidé se obecně obávají špatné kvality vody. I toto však již u převážné většiny řek u nás dávno neplatí, kvalita vody se v současné době výrazně zlepšila! Doporučila bych jen, aby byli lidé uvážliví s výběrem koupacích míst a nekoupali se poblíž výpustí odpadních vod z velkých podniků nebo po intenzivních deštích.“

O svoji zkušenost se podělil i jeden z účastníků, Jan Blažek: „Přiznávám, že jsem se koupání v řece trochu obával. Nevěděl jsem, zda bude voda čistá nebo na dně nebudou nějaké odpadky. Voda byla ale velmi příjemná a ani odpadky se nikde nepovalovaly. Navíc se na břehu pod stromy po koupání příjemně odpočívá.“ Karla Petřivalská z občanského sdružení Rezekvítek dodává: „Lidé v Brně si odvykli být v přímém kontaktu s řekami. Na mnoha místech jim v tomto brání vysoké zídky, jezy nebo zatrubnění toku, jak se tomu stalo v případě Ponávky“. „Ovšem stále můžeme najít mnohá zachovalá „zelená“ místa uprostřed města, na kterých je možné trávit příjemné chvíle ve stínu stromů, tak jak bývalo kdysi běžné. Proto jsme se i my rozhodli na jeden z takových úseků řeky Svratky přilákat brněnské obyvatele a ukázat jim, že řeky nemusí sloužit jen jako jakási nevítaná bariéra uprostřed města, ale i opravdu příjemné místo pro trávení volného času“, shodují se obě organizátorky.

Kontakt:
Karla Petřivalská, Rezekvítek, tel.:775 580 205, e-mail: karla.petrivalska@rezekvitek.cz, www.rezekvitek.cz
Monika Vokálová, Ekologický institut Veronice, tel.: 724 520 166, e-mail: monika.vokalova@veronica.cz
www.veronica.cz
Mgr. Zora Kasiková, Arnika, e-mail: zora.kasikova@arnika.org, Tel.: 222 781 471, Mobil: 606 727 942

FOTOGALERIE AKCE JE DOSTUPNÁ NA: http://www.veronica.cz/?id=132&idg=229

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023