Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Děti s poruchou sluchu se vydaly za tajemstvím tichého lesa

Vloženo: 13. 10. 2021

Děti ze školy pro sluchově postižené z Valašského Meziříčí mají nové zážitky. Díky programu Centra Veronica poznávaly les a zjišťovaly jeho tajemství. Speciálně upravené environmentální programy pro ně připravili pracovníci Centra Veronica Hostětín. V tomto ekocentru se věnují zdravotně postiženým již od roku 2015.

 

„Práci s dětmi s poruchou sluchu jsme zahájili již vloni. Máme zkušenosti s dětmi, které mají omezenou hybnost anebo nevidí. Poruchy sluchu ale přináší nová specifika v tom, jakými metodami můžeme dětem přírodu ukázat a jak jim pomoct ji poznávat a navazovat s ní vztah.  Odborně se tomu říká rozvíjení environmentální senzitivity“, říká o projektu ředitelka Centra Veronica, Marie Křiváková.

 

V Centru Veronica připravili výukový program, ve kterém děti poznají les a jeho tajemství. „Program je zaměřený na badatelskou výuku a je plný her a zkoumání. Děti zkoumaly ztrouchnivělé dřevo, hledaly bezobratlé živočichy, pátraly, jaký je cyklus stromu od semínka až po ztrouchnivělý kmen a uvědomovaly si, jak je ten zdánlivě “mrtvý” strom plný života a jak je důležitý pro bezobratlé.“

 

Při přípravě a realizaci výukových programů se využily i prvky Lesní terapie. Ta využívá příznivých účinků lesa a pobytu v něm na lidské zdraví a psychiku a vytváří systém krátkých jednoduchých cvičení a aktivit, při kterých se děti v lese učí odpočívat a relaxovat, trénují všímavost s využitím všech smyslů, soustředí se na své prožívání, uvědomují si své emoce, čímž dochází přirozeně ke zklidnění. To má léčivý účinek na jejich nervovou soustavu a celkové rozpoložení. Les se tak stává pro děti místem, kde mohou projevit své schopnosti, dovednosti, volně se pohybovat, hrát si a objevovat svět kolem sebe při současném navození fyzické i psychické pohody.

 

Programy pro děti se zdravotním handicapem jsou stálou nabídkou ekocentra Veronica v Hostětíně. Děti sem mohou jezdit po celý rok.

  

Kontakt: 572 630 670. 

 

Informace o projektu: https://hostetin.veronica.cz/node/1246

 

Informace o pobytových programech pro handicapované

 


 

Projekt byl podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

logo MZP_CZ_orez

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023