Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Zahradní slavnost zažili i poslepu

Vloženo: 16. 6. 2019

Zahradní slavnost v Hostětíně přinesla lidem nevšední zážitky. Mohli si totiž vyzkoušet, jak se žije osobám, které mají nějaký zdravotní handicap – například nevidí anebo nemohou chodit. Pracovníci Centra Veronica prezentovali na slavnosti své aktivity, při kterých se věnují ekologické výchově pro handicapované.

Pro návštěvníky byla připravena například kavárna po tmě, kde mohli vychutnat kávu, mošt nebo moučník bez použití zraku. Hmat si vyzkoušeli v přírodní zahradě, kde testovali a poznávali přírodniny. Své stanoviště měli pracovníci Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, kde návštěvníci poznali vnímání světa s různými zrakovými vadami. A k poslechu či drobnému tanci hráli nevidomí hudebníci. A všichni, kterým zrak slouží dobře, si se zájmem prohlíželi fotografie z činnosti Centra Veronica, které zachycují činnost této organizace na poli ekologické výchovy pro handicapované – tedy například tábory pro děti s diagnózou spinální svalové atrofie, pobytové programy anebo jednodenní výlety za poznáváním přírody.

V přírodní zahradě Centra Veronica je řada interaktivních prvků, ve kterých mohou děti i dospělí otestovat svůj sluch a hmat. Mají tam hmatník, zvukové hrkadlo, zvuky ptáků, hmatový chodníček a další prvky, z nichž mnohé jsou označeny i Braillovým písmem. Prostory Centra Veronica jsou přizpůsobeny pro pobyt handicapovaných.

Práci s handicapovanými se věnují v Hostětíně již téměř pět let. Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica, o této práci říká: „Je to velmi smysluplný projekt. Věnujeme se především skupinám tělesně postižených dětí na vozíčku a nevidomým dětem i dospělým. Vedeme je do přírody a prohlubujeme jejich vztah k ní. Ekologická výchova totiž nemusí být jenom pro děti zdravé, ale tyto těžce postižené děti mají stejné potřeby a touhy jako všichni ostatní. Je na nás, jak jim to umožníme. Případně jak jim to umožní jejich asistenti, které také v rámci ekologické výchovy školíme – tak, aby mohli oni předávat své zkušenosti a vztah k přírodě dětem“, dodává Křiváková.

Letos je tato činnost umožněna díky grantu z ministerstva životního prostředí.

 

Kontakt: marie.krivakova@veronica.cz, 572 630 670. Informace o projektu: https://hostetin.veronica.cz/hostetin-pro-kazdeho-aneb-prekonejme-bariery

 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023