Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Svět upozorňuje na klimatické změny, na hodinu zhasíná osvětlení a vyzývá k činům

Vloženo: 29. 3. 2019

Řada slavných památek a celé obce se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Více než 150 obcí v České republice, včetně třinácti statutárních měst, se připojuje k celosvětové Hodině Země. V půl deváté večer na hodinu zhasnou, stejně jako města v dalších více než 180 zemích. Celý svět se symbolicky spojuje a dává najevo, že Země potřebuje naši pomoc při ochraně klimatu. Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.

Do Hodiny Země se zapojují obce, organizace i jednotlivci. Ti se mohou registrovat na webu Hodiny Země a zveřejnit zde i svá klimatická předsevzetí. Počet přihlášených obcí den ode dne roste, již nyní je nejvyšší za posledních 5 let.

„Celý svět se shodnul, že emise skleníkových plynů musí začít rychle klesat, na polovinu do roku 2030 a na nulu do 2050. Jen tímto postupem můžeme dosáhnout toho, že klimatické změny budou sice výrazné, ale zvládnutelné. Věříme, že letošní Hodina Země nebude pouze symbolickým aktem, ale budou za ní stát skutečné závazky, které přihlášené obce i jednotlivci splní", říká Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

„V kontextu nejposlednějšího vývoje v oblasti změny klimatu by se tato akce měla začít brát více než vážně", říká Michaela Pixová z Klimatické koalice. Svět má za sebou pět nejteplejších let v řadě od počátku soustavného měření teplot. Česko sužuje sucho prokládané silnými orkány, špatně obhospodařované lesy rychle umírají. Ubývá hmyzu a ptáků, častější jsou naopak požáry, přívalové deště a velké teplotní skoky. Nejde o epizodické výkyvy, nýbrž o nastolený trend.

„Zatímco studenti za lepší klima už i stávkují, naše politická reprezentace se staví k zelené politice jako k hrozbě pro ekonomiku. Co však ekonomiku ohrožuje více než cokoliv jiného, je právě rozvrat klimatu. Hodinu Země bychom proto měli vnímat především jako výstrahu. Zhasnutím světel v sobotu večer tak máme příležitost své okolí varovat. Vstupujeme do extrémně nejisté a nebezpečné doby, která po účinném boji s klimatickou změnou volá naléhavěji než kdy předtím", dodává Pixová a zve všechny k účasti.

www.earthhour.org | www.hodinazeme.cz

Kontakty:
Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica, petr.ledvina@veronica.cz, 776 057 637, koordinátor kampaně
Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264, mediální koordinátorka

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023