Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

O tesařství je stále zájem, jak dokázal seminář v Hostětíně.

Vloženo: 3. 4. 2017

O tesařství je stále zájem

Hostětín | 2.dubna 2017

Víkendový kurz v Hostětíně patřil všem, kdož se chtěli seznámit se základy tesařiny a přírodním stavitelstvím. Kurz organizovaný Centrem Veronica Hostětín byl zaměřen především prakticky. Lektoři Dominik Matúšů a Petr Kohout seznámili účastníky se základy tesařiny. Od počátečního seznámení se s pomůckami, nářadím a jeho údržbou, přes odkornění a tesání trámů, po běžné i méně známé spoje.

Účastníci si na vlastní kůži vyzkoušeli pracnost při práci s tradičním nářadím. S pomocí sekyrky tesačky si sami vytesali trámy, na nichž se poté učili jednotlivé spoje. Tradiční nářadí – pořízy, sekyrky, pily a dláto s palicí doplnili prací s motorovou pilou, s níž je, až již chceme nebo ne, práce rychlejší. „Vyzkoušel jsem si práci s nářadím a potvrdilo se mi, že je třeba nejen precizně a přesně je třeba pracovat, ale také je třeba mít fortel, zkušenost, mít představivost a přemýšlet u toho", popsal pocity z kurzu pan Petr.

Součástí workshopu, věnovaného tesařině a přírodnímu stavitelství byla také exkurze slaměným domem v Ordějově. „Přírodní stavby jsou úžasné pocitem a atmosférou, jde z nich cítit úctu k materiálu a k přírodě", s pokorou komentuje pan Gabriel. „ Stavění z přírodních materiálů má řadu předností. Jedná se o obnovitelný materiál, který může být místní. Dřevo či sláma prostě vyrostly. Je eliminováno zatížení při výrobě a dopravě materiálů. Z hlediska ochrany klimatu se jedná o materiály, které v sobě kumulují CO2, takže snižují i zátěž na klima. Zároveň je bydlení v takových domech zdravější" dodává Hana Machů z Centra Veronica.
Tento víkendový kurz byl součástí cyklu workshopů zaměřených na ochranu klimatu formou zvýšení povědomí a získání praktických dovedností jednotlivců v oblasti potravin, energie, bydlení či zásobování vodou. Kurzy jsou podpořeny Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Zájemci se již teď mohou hlásit na další tématické workshopy, které se budou konat v srpnu a v září: týdenní Letní školu klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti a víkendový workshop věnovaný vodě a hospodaření s ní.
Více informací: Karla Vincenecová, karla.vincenecova@veronica.cz, tel. 570 630 670

Tento workshop byl realizován v rámci projektu Klima! Klima? Klima., vytvořeného za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP.

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024