Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hodina Země 2017: Ochrana klimatu potřebuje naši podporu

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Klimatická koalice)
Vloženo: 24. 3. 2017

BRNO, 24. března 2017 – Radnice v Brně, Ostravě, Liberci či Prostějově se v sobotu 25. března večer ponoří do tmy, aby ukázaly, že obyvatelé České republiky berou vážně změnu klimatu. Celosvětové akce Hodina Země se účastní na 90 měst a vesnic, 75 firem a tisíce jednotlivců.

K Hodině Země se hlásí skoro stovka obcí, mnohé menší zhasnou své veřejné osvětlení, ve větších sídlech potemní slavnostní osvětlení památek, jako je třeba chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nebo Broumovský klášter. Vedle obcí se k hodině po tmě přidávají soukromé firmy jako jsou hotely, restaurace a kavárny. Všichni účastníci se registrují webu na www.hodinazeme.cz.

Hodina Země, která letos proběhne již podesáté, upozorňuje na to, že chránit klima je naléhavé. V roce 2015 proběhla Klimatická konference v Paříži, která potvrdila vůli všech států světa omezit emise skleníkových plynů tak, aby se globální teplota nezvýšila pokud možno o více než 1,5 °C. V roce 2016 jednotlivé parlamenty dohodu ratifikovaly, takže vstoupila v platnost. Český parlament tak dosud bohužel neučinil. Česká vláda sice před několika dny schválila Politiku ochrany klimatu, která mj. říká, že české emise mají do roku 2050 klesnout o 80 %. Tento cíl ale Pařížskou úmluvu nenaplní, brzy bude třeba přijmout opatření ambicióznější. Za celou Klimatickou koalici to vyjádřila Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku: “Vítáme přijetí Politiky ochrany klimatu, nicméně konstatujeme, že bohužel již v momentě schválení jsou cíle Politiky zastaralé a musejí být při nejbližší příležitosti upraveny tak, aby byly v souladu s pařížskou klimatickou dohodou a jejím cílem udržet globální oteplení mezi 1,5 a 2°C.”

Hodina Země je příležitostí pro představitele měst, aby symbolickým gestem dali vládě a parlamentu najevo, že jsou připraveni ve prospěch ochrany klimatu jednat. Martin Ander, náměstek brněnského primátora pro životní prostředí říká: „Zhasnutí dominant je symbol, podstatná jsou ale konkrétní opatření, která naši energetickou náročnost opravdu snižují. Brno před dvěma lety zavedlo tzv. energetický management budov, díky němuž je nyní ve více než stovce budov průběžně sledována spotřeba všech energií. Program už přináší první výsledky ve snižování plýtvání energiemi – v nižších účtech a nižším znečištění ovzduší.“

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického Institutu Veronica dodává: „Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet. Přidáváme se k milionům lidí na celém světě, kterým osud planety, našich dětí a vnuků není lhostejný.“

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Postupně se do happeningu zapojili lidé z více než 170 zemí světa, zhasíná více než 12 000 památek světového významu a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí.

 

Seznam obcí přihlášených k Hodině Země najdete zde: http://www.veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne/obce/

Oficiální video (s českými titulky) zde: https://www.youtube.com/watch?v=bvSjJWrQzN8

 

Kontakty:

Radka Matějíčková, Ekologický institut Veronica, radka.matejickova@veronica.cz, 778 767 964

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023