Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Letošní zima je v Brně bohatá na zajímavé vodní ptáky.

Vloženo: 31. 1. 2017

Letošní zima je v Brně bohatá na zajímavé vodní ptáky. Svratka jen z malé části zamrzá, a tak zejména pod splavy a tím i kolem lávek a mostů na ní je volná vody a dost krmení od lidí. Takže ideální pro zimující vodní ptáky. Nejvíc je všude kachen divokých, v párech, samci vybarvení ve svatebním šatu. Ale proti dřívějším zimám chybějí netypicky zbarvené tmavé kachny s bílou skvrnou na prsou. K vidění je velmi vzácná a pestře zbarvená kachnička mandarinská. Vodní ptáky lze v těchto dnech na řece pěkně pozorovat v samotném centru Brna.

Téměř na všech úsecích zimují s nimi i kachničky mandarinské a Svratka v celém tomto úseku je jediným již pravidelným hnízdištěm této malé, neobyčejně pestré kachny. „Je poněkud menší než kachna divoká, samec má nápadný bílý pruh na hlavě a jako lodní plachty vztyčená oranžově hnědá křídelní péra. Samička je nenápadně šedá.", říká ornitolog Karel Hudec z Českého svazu ochránců přírody Veronica. „Jinak z menších kachen zde zimuje pár hvízdáků eurasijských, z větších pak desítky morčáků velkých. Jsou šedobílí, samci s černou hlavou, samice a mladí ptáci s hlavou rezavou, všichni s prodlouženou chocholkou.", doplňuje Hudec.

Pak jsou tu labutě - jak dospělé bílé, tak s různým stupněm hnědé podle stáří. Hlavní atrakcí je však zhruba desítka bílých volavek, stojících ve vodě a číhajících na nějakou rybu. S nimi místy i volavka popelavá a k nevelké radosti rybářů v různém počtu i kormoráni velcí. A samozřejmě desítky racků chechtavých - jak dospělí, tak loňští mladí, dosud s černým lemem konce ocasu a hnědým, skvrněním.

A mezi nimi i jeden dvojnásobně velký šedobílý racek s mohutným žlutým zobákem s červenou skvrnou - racek středomořský, původně považovaný za poddruh racka  stříbřitého. „A kousek výš proti proudu posedávají na kamenech v proudu zimující skorci vodní, podobní - až na to seskakování a potápění - špačkům. No stojí to za procházku a trochy vymrznutí.", dodává Karel Hudec.

„Dobré podmínky pro pozorování ptáků v samotném centru Brna jsou například na Svratce mezi mosty u ulice Vídeňská a u Renneské třídy", říká Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica.

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 3. 2023