Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Zájem o vánoční jedličky v květináči je letos výjimečný

Vloženo: 15. 12. 2016

Zájem o vánoční jedličky v květináči je letos výjimečný

Brno, 15. prosince – V Domě ochránců přírody a na dalších místech v Brně se opět prodávají vánoční jedličky v květináči. Zájem lidí o tuto alternativu klasického řezaného či umělého vánočního stromu je rok od roku vyšší. Obyvatele Brna trápí odpad vznikající v souvislosti s těmito svátky a hledají šetrnější možnosti.

V celém Brně se již prodalo několik stovek stromků. Tradičně nejvyšší zájem zaznamenávají ekologické organizace v Domě ochránců přírody v samotném centru Brna. Ekologická poradna Veronica, která zde sídlí, zároveň eviduje zvýšený počet dotazů, které se týkají samotných jedliček, ale i dalších způsobu, jak oslavit Vánoce ohleduplně vůči přírodě. Pořízením živého stromku v květináči lidé pomáhají snižovat množství odpadu, který by vznikl ze stromu řezaného, a na jaře mohou pomoci také přírodě přímou výsadbou.

„Zejména lidé, kteří si chtějí jedličku v květináči pořídit poprvé, se podivují nad velikostí stromku, která je přibližně 40 centimetrů. Vysvětlujeme jim, že čím menší sazenice je, tím lépe se na jaře ujme po výsadbě v lese či na zahradě,“ vysvětluje Radka Matějíčková z Ekologického institut Veronica a dodává: „Řada lidí si ovšem stromeček chce ponechat do dalších Vánoc. Pokud budou jedli postupně přesazovat do větších květináčů, velký vánoční stromek si v průběhu let sami vypěstují.“

Prodej vánočních stromků pokračuje až do pátku 23. prosince. Po Vánocích je potřeba stromky opět umístit ven a počkat do jara, než bude možné je vysadit. Brněnské ekologické organizace ve spolupráci s Lesy města Brna pak připravují společnou výsadbu, díky které se rozšíří zastoupení jedle bělokoré v příměstských brněnských lesích. Akce se koná 8. dubna 2017 u lesních školek Svinošice nedaleko Vranova. Za 18 let fungování projektu se díky vánočním jedličkám v květináči již podařilo vysadit několik hektarů jedlového lesa.

Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svojí expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím, v širokém záběru od místního detailu po mezinárodní souvislosti. Provozuje ekologickou poradnu, Centrum Veronica Hostětín a vydává stejnojmenný časopis. Posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.

Další informace:

Web události: http://www.veronica.cz/?id=3&i=1412

Plakát s prodejními místy: http://www.veronica.cz/spolecne/kalendar/1412_plakat.pdf

Pozvánka na společnou výsadbu: http://www.veronica.cz/spolecne/kalendar/1412_navod-jak-se-o-jedlicku-starat.pdf

Kontakt:

Radka Matějíčkova, tel. 778 767 964, 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 3. 2023