Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Soutěž CO2 liga připravila děti na dopady změn klimatu v roce 2040. Vyhráli žáci z Vlachovic na Zlínsku

Vloženo: 25. 5. 2016

Jak změní klimatická změna život v roce 2040? Jak se připravit na sucho nebo šetřit energií? Tyto a podobné úkoly plnili během školního roku žáci 31 základních a středních škol z celého Česka v rámci soutěže CO2 liga. Dnes se v Brně utkalo pět nejlepších týmů o vítězství. Hlavní cenu CO2 ligy získal tým žáků ze základní školy Vlachovice na Zlínsku. Jedinečnou soutěž pořádá Ekologický institut Veronica již pošesté, letos byla poprvé celostátní. Cílem soutěže je upozornit na to, jak se do našich životů v budoucnu promítne klimatická změna a co můžeme dělat pro zmírnění jejích dopadů.

Jednotlivé školní týmy plnily od října 2015 do května 2016 úkoly zaměřené na dopravu, energii, bydlení, vodu nebo jídlo. Díky tomu se dozvěděli o dopadech klimatické změny a přemýšleli, jaký to bude mít vliv na jejich život v roce 2040. Děti také měnily své každodenní zvyky. Omezovaly dopravu autem, méně plýtvaly jídlem, nakupovaly od místních farmářů nebo se snažily šetřit vodou a méně topit.

„Na šetření vodou snad v životě nezapomenu. Zkrátila jsem dobu sprchování. Přestala jsem se tak často koupat ve vaně. Studenou vodu jsem neměla odvahu si na sebe pustit. To mě trochu i mrzí. Třeba najdu odvahu až časem. Celkově se mi spotřeba snížila asi tak o pětinu. Přestala jsem si čistit zuby pod puštěnou vodou. Mám z toho skvělý pocit, dokázala jsem zase něco nového. A navíc to nedělám jen pro sebe ale pro celou planetu Zemi,“ shrnula své dojmy soutěžící Aneta ze Základní školy Vlachovice na Zlínsku.

Právě Základní škola Vlachovice se ve finále umístila na prvním místě. Druhou příčku obsadili žáci základní školy z jihočeských Cehnic, na třetím místě skončil tým Základní školy Benešov u Boskovic. Do finální pětice se probojovaly ještě tři školy, všechny ze Zlínského kraje – Gymnázium Lesní čtvrť Zlín, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm a Gymnázium Uherské Hradiště.

Soutěž CO2 liga byla součástí rozsáhlého projektu, který se zabýval dopady klimatické změny na venkově. „Klimatická změna a její dopady jsou pro soutěžící děti dnes hrou. V budoucnu to budou ale právě tyto děti, které budou rozhodovat o dění ve svých obcích. To, co v rámci CO2 ligy poznají, jim pomůže, aby vedly své obce k odolnosti proti dopadům klimatické změny,“ vysvětluje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, který je pořadatelem soutěže.

Soutěž proběhla v rámci projektu „Resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích“ podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Kontakt pro novináře:

Hana Machů, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264

Bližší informace k soutěži CO2 liga

Cíl soutěže

Soutěž zprostředkovala žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice. Prostřednictvím soutěžních úkolů a díky „učení prožitkem“ si soutěžící vyzkoušeli a dozvěděli se, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny. Děti tak zjistily, jaké změny to budou a jak se na ně mohou připravit. Své získané zkušenosti, měření, výsledky ankety či osobní prožitky zpracovali, vyhodnotili a představili nejen spolužákům a kamarádům, ale oslovili i ostatní osoby v rámci školy a rodiny.

Komu byla soutěž určena

Soutěž byla určena žákům druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií a studentům středních škol. Konal se již 6. ročník soutěže, poprvé v celostátním měřítku (dříve jen Zlínský kraj). Do soutěže se přihlásilo 31 škol z celého Česka.

Průběh soutěže

Soutěž probíhala od října 2015 do května 2016. Měla 5 kol s tématy: klimatická změna, voda, doprava, jídlo, energie.

Ukázky nejlépe vypracovaných úkolů

http://co2liga.cz/rocnik-2015-2016

Vítězné pořadí škol

Pořadí Škola Kraj
1. ZŠ Vlachovice Zlínský
2. ZŠ Cehnice Jihočeský
3. ZŠ Benešov u Boskovic Jihomoravský
4. Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín Zlínský
5. Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm Zlínský
6. Gymnázium Uherské Hradiště Zlínský

Přílohy:

0230_foto-prvniho-tymu-z-vlachovic.jpg 0230_foto-druheho-tymu-z-cehnic.jpg 0230_foto-tretiho-tymu-z-benesova.jpg

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 3. 2023