Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

V Hostětíně slyší i na hlasy vzácných onemocnění

Vloženo: 29. 2. 2016

Na světě je více než 7000 málo známých nemocí, kterými trpí jen hrstka pacientů. Tato onemocnění se označují jako „vzácná“. Centrum Veronica Hostětín otevírá své dveře i těmto návštěvníkům, připravuje pro ně programovou nabídku a upravuje své prostory. O svých aktivitách informovali hostětínští na setkání u příležitosti Dne vzácných onemocnění. To proběhlo 29. února 2016 pod heslem: Připojte se k nám, chceme být slyšet.

V běžné praxi se pojem “handicapovaní” občané redukuje na vozíčkáře, případně na nevidomé či neslyšící. Ale skupina osob se zdravotním omezením je nesmírně rozsáhlá a zahrnuje řadu i vzácných diagnóz, u kterých je potřeba volit specifický přístup, speciální pomůcky či vybavení školícího a ubytovacího zařízení. Počínaje např. úpravou jídelníčku a zázemí vzdělávacího zařízení až po specifické nároky na program při pobytu. Přizpůsobení ubytovacího zařízení potřebám této široké skupiny osob nemusí být složité ani finančně náročné – jde spíše o to, že o potřebách osob se zdravotním postižením není obecná povědomost. A na to se zaměřuje právě projekt Centra Veronica, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Hostětín byl donedávna znám svými ekologickými projekty, moštem, přírodní zahradou, vzdělávacím střediskem Veronica anebo také návštěvou britského prince Charlese. Od letošního roku může být vnímán novou cílovou skupinou – zdravotně znevýhodněnými a jejich rodinami – jako místo pro ideální dovolenou

„Zjistili jsme, že cestovatelské možnosti zdravotně znevýhodněných jsou kvůli jejich specifickým nárokům hodně omezené. Jejich touhy jsou však stejné jako touhy zdravých lidí. Proto jsme se rozhodli přiblížit Hostětín a Bílé Karpaty těmto lidem. A to těmi nejmodernějšími metodami, zážitkem“, říká o úmyslech Centra Veronica Hostětín jeho ředitelka, Marie Křiváková a dodává „Na základě zkušeností pak zpracujeme metodiku, kterou mohou využít ostatní subjekty cestovního ruchu“.

Na zmíněném setkání vzácných onemocnění pak probíhala diskuse právě o tom, jak lze zvýšit informovanost veřejnosti o této specifické problematice a jak přiblížit běžné destinace handicapovaným občanům. Aktivity Hostětína jsou u České asociace vzácných onemocnění (ČAVO) kladně přijímány. Zpracovaná metodika Interpretace Bílých Karpat zdravotně znevýhodněným umožní, aby hostětínští měli své následovatele nejen v Bílých Karpatech, ale v celé ČR. 

Bližší informace:

Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swiss-contribution.admin.ch

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swiss-contribution.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023