Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hostětín ukazuje důležitost ekologie i po pěti letech

Vloženo: 22. 3. 2015

Tisková zpráva Ekologického institutu Veronica ze dne 22. 3. 2015
Hostětín
Hostětín ukazuje důležitost ekologie i po pěti letech od návštěvy prince Charlese

O víkendu byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající návštěvu prince Charlese v ekologické vesnici Hostětín. Od této návštěvy uplynulo právě 5 let. Centrum Veronica, které si princ také prohlédl, nadále směřuje své programy směrem k udržitelnému rozvoji a ochraně klimatu. I po pěti letech v Hostětíně zůstávají v platnosti přínosy, o kterých se tehdy s princem diskutovalo: čistší ovzduší, levnější energie z obnovitelných zdrojů (především slunce a biomasy), energetická soběstačnost a pracovní příležitosti.

Britský následník trůnu je znám svým dlouhodobým úsilím a zaujetím, se kterým se věnuje ochraně životního prostředí a podpoře udržitelného rozvoje. Počínaje ochranou klimatu, projektem na ochranu deštných pralesů („Prohrajeme-li boj s kácením pralesů, prohrajeme boj s klimatickou změnou“), přes podporu ekologického zemědělství, práci místních partnerství a zakladatelskou a podpůrnou činností ve stovkách nevládních neziskových organizací. Jeho nasazení neutuchá a v řadě svých letošních projevů zdůrazňuje, že ochranu klimatu považuje za vrcholnou prioritu, kterou se lidstvo musí zabývat (“Tento rok [1] představuje naprosto zásadní příležitost, ne-li poslední šanci, aby mezinárodní společenství vytvořilo soubor vzájemně propojených, soudržných a ambiciózních pravidel, v nichž by se měl pohybovat rozvoj, boj s chudobou a se změnami klimatu, snižování rizik katastrof a ochrana přírodního prostředí. ...  Nemáme času nazbyt a já nemohu uvěřit, že se kdokoli z nás chce dočkat odsouzení vlastními vnoučaty za to, že úmyslně selhal a nesnažil se o zajištění jejich budoucnosti. Já určitě ne...”)[2]

Právě proto, že dění v Hostětíně vychází z výše zmíněných hodnot, jej princ Charles svou návštěvou v roce 2010 ocenil a vyzdvihl. „Trasa prohlídky tehdy začala v obecní výtopně na biomasu. Zde jsme princi představili, jak toto řešení vyvedlo obec ze závislosti na využívání  hnědého uhlí, jehož spalování ohrožuje globální klima,“ vzpomíná na návštěvu Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, a dodává: “Debata o prolomení limitů, která se dnes do české společnost plnou silou vrátila, mimo jiné ukazuje, jak mnoho práce před námi ještě na tomto poli zůstává.

Hostětínskou cestu považujeme za příklad perfektně propracované ekologické infrastruktury dosažitelné dnes běžně zvládnutými a dostupnými technologiemi. Každá obec v Česku by jej mohla a měla následovat.“ říká Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica Hostětín a přibližuje  hostětínské vzdělávací programy: „O ochraně klimatu a udržitelném rozvoji se k nám jezdí učit lidé nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Jedinečnost hostětínského prostředí spočívá v tom, že se zde zájemci mohou učit nejen teorii, ale zároveň vše vidět v praxi a všechny technologie si, tak říkajíc, osahat. A to platí nejen pro odborníky, ale i laiky, z řad dospělých i dětí, které do Hostětína přijíždějí“.

Na nové informace, myšlenky a inspiraci z oblasti ochrany klimatu a zvyšování soběstačnosti (energetické, potravinové aj.) se letos mohou v Centru Veronica Hostětín těšit různé cílové skupiny - veřejnost, odborníci i zastupitelé obcí. Pro všechny je připravena řada nejen besed či konzultací, ale především praktických workshopů, aby hostětínští zůstali věrni odkazu a mottu prince Charlese: “Seeing is believing ...” (Uvěřím, až to uvidím...). Podíváte-li se na stránky www.hostetin.veronica.cz , uvidíte sami.

Pro více informací: Hana Machů, hana.machu@veronica.cz, tel. 739 569 264 nebo
Yvonna Gaillyová, yvonna.gailly@veronica.cz, tel. 777 323 792 (ochrana klimatu, odborné  nformace).

[1] Na přelomu listopadu a prosince 2015 se v Paříži uskuteční celosvětová konference, od níž se očekává přijetí nové dohody o ochraně klimatu, která nahradí končící Kjótský protokol.

[2] http://www.princeofwales.gov.uk/media/speeches/speech-hrh-the-prince-of-wales-the-prince-of-waless-international-sustainability

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023