Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Klimatická konference v Limě splnila jen část klíčových úkolů

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Klimatická koalice, Greenpeace, Hnutí Duha, Česko proti chudobě)
Vloženo: 14. 12. 2014

Politici a diplomaté dojednali v Limě jen část agendy pro novou mezinárodní dohodu o ochraně klimatu, většinu sporných otázek odložili na příští rok. Teď je řada na vládách jednotlivých států, které dostaly za úkol do března 2015 předložit návrhy na snížení emisí a další kroky.

Zástupci téměř 200 států světa se shodli na základních prvcích nové globální dohody, jež má být přijata na konci příštího roku na konferenci v Paříži a zavázat všechny velké znečišťovatele k omezování emisí. Navzdory mnoha otevřeným otázkám obsahuje dokument také několik progresivních návrhů, například zcela zastavit emise oxidu uhličitého do poloviny století. Tento cíl podpořilo téměř 50 zúčastněných států.

Státy rovněž přijaly kritéria, podle nichž do jara příštího roku připraví své příspěvky k nové dohodě. Dohodnutá kritéria však nejsou dostatečně konkrétní na to, aby zajistila transparentnost a vzájemnou porovnatelnost navržených závazků. Následný přezkum závazků, který má zjistit, zda nabídnuté závazky dohromady dokáží zajistit dostatečné omezení emisí, bude mít jen velmi slabý, doporučující charakter.

Je pozitivní, že do Zeleného klimatického fondu, který pomáhá chudým zemím se snižováním emisí a adaptací na změnu klimatu, začínají přispívat noví donoři – včetně Mexika nebo rozvojového Mongolska. Zůstává však nejasné, jakým způsobem se ze současných cca 10 miliard dolarů podaří finance navýšit na slíbených 100 miliard dolarů ročně.

Klára Sutlovičová, Greenpeace ČR, z místa konání konference komentuje: „Z Limy si politici odvážejí nepříliš jasné zadání domácího úkolu na příští rok. Ale nedávná rozhodnutí velkých investorů, jako jsou Rockefellerové nebo německý energetický gigant E.On, jim napoví, kam směřuje svět za zdmi konferenčního centra. Všimne si toho premiér Sobotka dřív, než jeho vláda posvětí energetickou koncepci, která míří úplně opačným směrem?“

„A protože 70 % mitigačních a dokonce 90 % adaptačních opatření spadá do kompetence místních a regionálních samospráv, měli by si politici včetně českých starostů a hejtmanů pečlivě všímat, jak důsledně se ochraně klimatu věnují progresivní evropská města a regiony sdružené v Úmluvě starostů a primátorů", dodává ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová.

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, uvedla: „Letošní klimatická konference nedokázala využít konstruktivních signálů a pozitivní atmosféry, jež ji předcházely. Vědci, veřejnost i zástupci soukromého sektoru chápou závažnost situace a požadují její řešení. Političtí vyjednavači však dávají přednost partikulárním národním zájmům před řešením globálního problému.“

Jiří Koželouh Hnutí DUHA řekl: „Poslední velká zkouška skončila a příští rok v Paříži už to bude naostro. Státy s vysokou spotřebou fosilních paliv - jako je Česko - mají nyní rok na stanovení cílů a rozběhnutí programů. Pro Sobotkovu vládu to mimo jiné znamená co nejdříve splnit slib a připravit zákon, který stanoví závazné tempo snižování závislosti na fosilních palivech a tedy i emisí skleníkových plynů.”

Kontakty
Klára Sutlovičová, Greenpeace ČR, klara.sutlovicova@greenpeace.org, +420 734 204 698, (v Limě do 15. 12. – CET-06.00, mobil +51 940046061)
Yvonna Gailly, ředitelka Ekologického institutu Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792,
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495
Dagmar Trkalová, koordinátorka kampaně Česko proti chudobě, dagmar.trkalova@educon.cz, 602 308 070
Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, barbora.urbanova@ecn.cz, 605 276 909

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023