Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Vánoční přípravy i Vánoce samotné lze prožít v souladu s přírodou.

Vloženo: 5. 12. 2014

Vánoční svátky a přípravu na nělze prožít s ohledem na životní prostředí. Na to se zaměřuje dnes vydaný,nový informační materiál Vánoce nazeleno - Na Ježíška s důvtipem“.Ekologičtí poradci z Ekologického institutu Veronica v něm popisují, že i docela prosté změny v našich zvyklostech mohou zmírnit dopady našich vánočních příprav.

„Abychom advent a vánoční svátky prožili k přírodě šetrněji, stačí poměrně málo: při přípravě vánoční tabule lépe plánovat co opravdu spotřebujeme, na nákupy chodit s rozmyslem a vlastní taškou, při výběru dárků a stromečku se zamyslet nad jejich původem,“ říká Jana Lebedová, z Ekologického institutu Veronica.

Je řada možností jak pořídit dárky, které znamenají malou nebo žádnou zátěž pro životní prostředí, nebo takové, které pomohou i jiným. Právě takové alternativy se snaží zájemcům přiblížit nový materiál. Nejmenší, co se dá udělat, je nákup výrobků ze svého regionu a z přírodních materiálů či surovin. Pokud lidé trochu přizpůsobí své (před)vánoční zvyky, mohou si místo nejnovějšího mobilu nadělit více času pro své blízké, třeba ve formě společného výletu nebo poukazu na hlídání dětí.

„Nezapomínejme také na dárky, které mají další pozitivní efekt, například výrobky chráněných dílen, podporující zdravotně či mentálně postižené, nebo dárky, které prospějí lidem, zvířatům či přírodě v nouzi,“ dodává Jana Lebedová. Brožurka poskytuje i náměty k zamyšlení nad tím, jaké jsou odpady adopady vánoční pohody,a některé nápady, jak třeba právě hromadění odpadů zamezit. Podpora dobročinnosti, promyšlené nákupy, recyklace materiálů a důraz na čas strávený se svými blízkými namísto v obchodních domech, to je to hlavní předávané poselství.

Stačí málo a Vánoce lze prožít v pohodě a bez zbytečného drancování přírody.

Brožurka, obsahující tyto a mnohé další tipy na ekologičtěji prožité Vánoce, je k dostání v sídle Ekologického Institutu Veronica na Panské 9 v Brně nebo v elektronické podobě na webu www.veronica.cz/vanoce

Publikace je vydaná v rámci projektu „Ekologické poradenství prakticky“. Projekt je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí.

Kontakt
Jana Lebedová
Ekologický institut Veronica
t.: 775 723 742 e.: jana.lebedova@veronica.cz

 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 5. 2023