Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Černá hodinka na gotických hradech i v ostravských Vítkovicích

Vloženo: 20. 3. 2013

Ani kastelánům, bílým paním a bezhlavým rytířům není  lhostejný stav naší planety. K celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí Hodina Země se proto připojují i mnohé české památky.  Pro návštěvníky připravují černé hodinky i speciální doprovodné akce.

Podpořit celosvětový happening za snížení emisí skleníkových plynů a celkově ochranu životního prostředí považují české památky za důležité. Na hodinu mnohé z nich zhasnou světla reflektorů, osvětlení hodovních síní i hraběcích komnat a ponoří se do klidné tmy. Připojí se tak ke kampani Hodina Země, která proběhne již tuto sobotu, 23. března, od 20:30 do 21:30.

Zhasnout se chystají například Chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře, zámky Konopiště, Velké Březno a Nebílov či hrady Svojanov a Kunětická Hor. Zhasnou však i městská brána Matky Boží v Jihlavě, Alžbětiny lázně v Karlových Varech, zámek a rozhledna Větruše v Ústí nad Labem nebo věž Radnice v Ostravě.
Kompletní seznam památek najdete na: www.hodinazeme.cz/pamatky

Chystají se i další doprovodné akce. Jednu velkou připravují v Pacově. Program bude zahrnovat vystoupení dětského pěveckého sboru v kapli jen za svitu svíček. Dále rozhlasovou hru a ukázky arteterapie, vystoupí tu mladí kouzelníci a k vidění bude i velká ohňová show. A to vše bude zakončeno stylově tematickým „Žrautem" s ochutnávkou domácích Pacovských produktů.

Událost Hodina Země se setkává ze strany památek s velkou podporou a často nezůstává jen u symbolického hodinového zhasnutí světel. Třeba na státním hradě Kunětická Hora nebude zhasnuto jen 60 minut, ale dokonce celý měsíc.

Nemyslíme si, že je životní prostředí v dobré kondici a s obavami sledujeme, jak jsou otázky jeho ochrany v posledních letech opět účelově bagatelizovány. Profit ekonomický - často jen zdánlivý nebo krátkodobý - je nadřazován zájmům vyšším. I proto se do symbolické Hodiny Země letos zapojíme. Slavnostní osvětlení hradu nebude navíc vypnuto jen po dobu šedesáti minut, nýbrž jsme se ho rozhodli vypnout už na začátku března a rozsvítíme je až se začátkem návštěvní sezony," konstatuje tamější kastelán Mirek Pecha.

Na hradě Svojanov se zase o přírodu starají celoročně, pořádají naučné pobyty pro děti a pečují o handicapované ptáky. Na jiných hradech a zámcích zase svědomitě třídí odpad nebo se snaží o zachování přírodního rázu tamější krajiny.

Miloš Dempír, Kastelán hradu Svojanov:
Domnívám se, že komu není lhostejný osud našeho životního prostředí, ten by měl akce tohoto typu podporovat. Hrad Svojanov stojí v překrásné přírodní krajině a zhasnutí jeho osvětlení připomene, že takovýchto nenarušených míst čím dál více ubývá. Potemnělý hrad připomene svému okolí, že by si lidé svého životního prostředí měli více vážit, a ti, kteří mají to štěstí žít v pěkném prostředí, by měli dělat vše pro to, abychom tuto krásnou krajinu dokázali uchovat pro další generace. "

K Hodině Země se zdaleka nepřipojují jen památky z dávných časů ale i ty novodobé. Mezi nimi vyniká Žižkovský vysílač, ozdobený miminky Davida Černého, který zhasne svou světelnou trikolóru. Přidávají se však i technické památky, jako Vítkovická vysoká pec č.1.

Citace:
Radek Klika ml., pořadatel akce v Pacově
Jsem budoucí učitel společenských věd, takže ekologie, ochrana přírody, hospodaření se zdroji atd. spadají do mé aprobace a je tedy mým posláním se k těmto problémům vyjadřovat, šířit je, diskutovat o nich, hledat řešení, a to především v řadách mládeže. Škola a ostatní instituce však leckdy tuto problematiku podávají způsobem, jenž není "atraktivní". Proto jsme se v Pacově rozhodli, že uspořádáme akci, jež by přilákala především mládež a zároveň upozornila na to, že je třeba naši planetu chránit. Je to sice jen kapka v moři, ale moře přece napršelo z kapek..."

Ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela:
V Dolních Vítkovicích zhasneme v rámci Hodiny Země osvětlení Vysoké pece č. 1. Spolu s městem Ostrava navíc spolupracujeme na projektu Zelená osa Vítkovic, která počítá s ozeleněním dopravní tepny Ruská až do Dolních Vítkovic, kde vznikne i nový park. Celá plocha Dolních Vítkovic je tak s ohledem na zkvalitnění životního prostředí postupně rekultivována."

Jan Labohý, koordinátor kampaně Hodina Země:
Ani kastelánům, bílým paním a bezhlavým rytířům není  lhostejný stav naší planety."

Hodina Země, 23. 3. 2013, 20:30–21:30
Aktuální informace o kampani, včetně fotografií a shrnutí dění v uplynulých letech, získáte na www.hodinazeme.cz nebo na mezinárodní stránce www.earthhour.org.
Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody - WWF, v České republice pak Ekologický institut Veronica.

Kontakt:

Jan Labohý
Koordinátor a mluvčí kampaně Hodina Země
jan.labohy@veronica.cz
603 546 994

Magda Vodičková
Komunikace se zapojenými subjekty, informace o kampani
hodinazeme@veronica.cz
777 323 762

Yvonna Gaillyová
ředitelka Ekologického institutu Veronica
yvonna.gailly@veronica.cz
777 323 792

  0150_logo-hodiny-zeme.jpg

  Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

   nebo
   Kč
  Logo Darujme.cz
     

  © ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023