Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Brňané poslali primátorovi pozdrav od řeky. Chtějí se koupat v brněnských řekách na více místech.

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Koalice pro řeky a Rezekvítku)
Vloženo: 11. 7. 2011

V současné době není v Brně vyhlášená žádná oficiální říční oblast pro koupání. Koupací oblast je určená vyhláškou Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva životního prostředí. Výhodou je, že kvalitu vody zde kontroluje krajská hygienická stanice. Ta na základě svých měření vydává doporučení ke koupání. Lidé si tak mohou být jistí, že voda je opravdu čistá. Brněnská přehrada je jedinou monitorovanou oblastí na území Brna. „Vznik těchto říčních koupacích oblastí může vymýtit předsudky o nízké kvalitě vody a přitáhnout více lidí k řece. Trávení léta u řeky je pro přírodu přátelštější než koupání v chlorovaných akvaparcích. A je také lepším a levnějším zážitkem. Levnějším jak pro obce, tak pro občany“ míní Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica.

 Pro trávení času není rozhodující jen kvalita vody, ale také dobré zázemí a přístup k řece. To může ovlivnit vlastník pozemků, tím je většinou město. Rozhodující roli hraje také státní podnik Povodí Moravy, který ovlivňuje podobu říčních koryt a jejich břehů. Pozdrav od řeky byl proto adresován jak primátorovi, tak Povodí Moravy.

 Včerejší nedělní odpoledne trávili lidé u vody nejen v Brně, ale i na mnoha dalších místech České republiky., např. v Praze, Děčíně, Přímělkově, v Mělníku. V Brně se společně ponořilo do řeky několik desítek lidí. (viz tisková zpráva Ekologického institutu Veronica, Rezekvítku a Koalice pro řeky z 10. 7. - dostupná na webu www.veronica.cz)

Fotografie podepsaných pozdravů od řeky jsou dostupné na http://www.veronica.cz/?id=132

Příloha: Kompletní text pozdravu od řeky.

Vážený pane primátore!

Posíláme Vám letní pozdrav od řeky. Odpoledne druhé prázdninové neděle jsme chtěli strávit

u vody. Potkali jsme se u Riviéry, ale místo do bazénu jsme zamířili k řece. Voda byla výborná. Na břehu jsme si pak s odborníky povídali o brněnských řekách, udělali si piknik, zahrála nám skupina bubeníků a houslistka.

Společně s námi se v neděli 10. července 2011 vykoupaly v řekách tisíce lidí v České republice i v mnoha dalších evropských zemích. Oslavili jsme tak Evropský den koupání v řekách nazývaný Big Jump.

Škoda, že je v Brně tak málo míst, kde je možné si užít letní pohodu spojenou s koupáním v řece. Shodli jsme se na tom, že bychom moc uvítali možnost se již v příštím roce vykoupat ve skutečném říčním koupališti, které Brnu prozatím chybí.

Organizátoři akce: Ekologický institut Veronica, Koalice pro řeky a Rezekvítek

Kontakt: Monika Vokálová, Ekologický institut Veronica, monika.vokalova@veronica.cz, 724 520 166

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023