Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Letos prožilo Hodinu Země čtyřikrát více českých obcí než loni

Vloženo: 27. 3. 2011
Na více než čtyřnásobek poskočil počet měst a obcí České republiky, které se v přidaly k mezinárodního happeningu na podporu ochrany klimatu – Hodině Země. Oproti loňským 34 jich v letošním roce zhaslo o stovku více. Hodinou Země to ale jenom začíná, je toho spousta, co mohou obce, firmy, jednotlivci i celá Česká republika udělat pro ochranu klimatu.

Pátý ročník Hodiny Země proběhl včera za historické účasti 134 zemí a přibližně 4500 měst. V České republice se počet zapojených měst a obcí oproti loňskému roku vyhoupl na čtyřnásobek. Na stále nebezpečnější změnu klimatu tak svým zhasnutím symbolicky upozornilo 134 českých obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. Vyslaly tak společný signál, že je třeba klást větší důraz na politiku ochrany klimatu, energetické úspory a šetrnější zacházení s životním prostředím.

Hodina Země se konala po celém světě od 20:30 lokálního času. Tma tak postupně oběhla celou planetu, když začala na Fidži a skončila o den později na ostrovu Samoa. Miliony lidí s její pomocí vyjádřili své odhodlání klimat chránit a chovat se šetrně k  životnímu prostředí. „Na celém světě přinášejí jednotlivci, komunity, firmy i vlády nové příklady naší společné budoucnosti – nové vize pro udržitelný život a nové technologie, které ji pomohou uskutečnit. Ať těch 60 minut tmy pomůže světu spatřit světlo,“ prohlásil k akci generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

Symbolickou Hodinou Země ale snahy měst a obcí nesmí skončit. Hodinou to pouze začíná. Například starosta australského Sydney, Clover Moore, slíbil vybudování dalších šesti velkých cyklostezek a instalaci LED osvětlení v parcích a ulicích.

Aby jej mohly následovat i české obce, vydává v těchto dnech Ekologický institut Veronica tři tématické publikace. První z nich je český překlad studie Kodaňská diagnóza, která shrnuje poslední vědecké výzkumy v oblasti změny klimatu. Druhou je publikace Jana Hollana o světelném znečištění „Venkovní osvětlení v obcích“ a třetí představuje práci Jana Labohého pod názvem „Města a ochrana klimatu“, v níž naleznou samosprávy návod, jaké konkrétní opatření mohou pro snížení emisí CO2 ve svém městě učinit.

,Hodinové zhasnutí samozřejmě problém nevyřeší. Může být ale impulsem ke změně chování, které bude k  životnímu prostředí mnohem odpovědnější. Je třeba vzít odpovědnost do vlastních rukou, aby mohly žít i další generace v podobném světě, jako my,“ prohlásil k uplynulé akci Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v České republice.

„Děkujeme všem starostům a starostkám, všem lidem z měst, obcí a firem, kteří Hodinu Země podpořili a dali o tom vědět občanům, spolupracovníkům i klientům a prostřednictvím našeho webu i celé republice a světu. Je vidět, že stále stoupá počet lidí, kteří berou ochranu klimatu vážně,“ dodává Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Informace, včetně fotogalerie a mapy zúčastněných měst, loga a starších tiskových zpráv, získáte na www.hodinazeme.cz. Mezinárodní informace a fotografie naleznete na www.earthhour.org.

Kontakty:
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země 2011
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 777 323 762

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a k efektivnímu využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Aktivita je součástí projektu „Zhasněte a uvidíte“, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.
  461_prestice.jpg 462_zalezlice.jpg 463_liberec.jpg 464_brno_restaurace_hansen.jpg 467_logo_hodina_zeme.jpg

  Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

   nebo
   Kč
  Logo Darujme.cz
     

  © ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023