Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Česko zažije černou hodinku, Hodina Země je tu!

Vloženo: 26. 3. 2011
Na dnešní den připadá 5. ročník Hodiny Země, celosvětového happeningu na podporu ochrany klimatu. Po celém světě tak budou od 20:30 do 21:30 zhasínat svá světla města, firmy a lidé, kteří považují změnu klimatu za jeden z nejvážnější problémů současnosti. V České republice se k události prozatím přihlásilo 128 měst, 50 firem a tisíce jednotlivců.

Břeclav, Havířov, Chomutov, Kutná Hora, Liberec, Opava, Vimperk nebo Ústí nad Labem patří ke 128 českým městům, městysům a vesnicím, které dnes večer na hodinu potemní. Přidají se tak k více než 4700 městům ze 133 států, které se účastní celosvětového happeningu na podporu ochrany klimatu - Hodiny Země 2011. Lidé se mohou k Hodině Země přihlásit také prostřednictvím události na Facebooku.

Mezi zhasnutými místy nebudou ani letos chybět např. náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Riu de Janeiro nebo Eiffelova věž v Paříži. Ze známých osobností se k akci hlásí například generální tajemník OSN Ban Ki-moon či britský premiér David Cameron. Hodina Země proběhne i Japonsku, a to formou uctění obětí nedávné přírodní katastrofy. Minutou ticha na začátek Hodiny Země podpoří Japonsko i v dalších zemích.

Naléhavost ochrany klimatu dokládají poslední vědecké výzkumy, např. zpráva Kodaňská diagnóza, kterou připravila Univerzita Nového jižního Walesu v Sydney v Austrálii. Globální emise skleníkových plynů musí během 5-10 let vyvrcholit a začít rychle klesat, má-li mít svět rozumnou naději vyhnout se těm nejhorším dopadům změny klimatu. Ke stabilizaci klimatu musí globální emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů klesnout téměř k nule ještě před koncem tohoto století.

Ekologický institut Veronica je jednou z organizací české Klimatické koalice, která pro ochranu klimatu a podporu energetické bezpečnosti a nezávislosti zpracovala a nabízí koncepci Chytrá energie. Je to konkrétní a propočtený plán, jak se během 40 let může proměnit energetický metabolismus české ekonomiky a takřka o 90 % snížit emise CO2. Plán kombinuje opatření zaměřená na efektivní využívání energie, podporu nových technologií a domácích obnovitelných zdrojů energie.

Aktuální informace, včetně mapy měst, loga, starších tiskových zpráv, fotografií, Kodaňské diagnózy a Chytré energie, získáte na www.hodinazeme.cz. Mezinárodní informace naleznete na www.earthhour.org.

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica k tomu prohlásila: „Symbolické zhasnutí je pouze začátkem. Po Hodině Země musí přijít dlouhodobé a koncepční změny ve způsobu jakým získáváme a využíváme energii. I k tomu odkazuje letošní logo Hodiny Země s velkým plus.“

„Přidejte se i vy! Udělejte si dnes od 20:30 černou hodinku a ukažte, že vám není lhostejná budoucnost naší planety,“ dodává Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v ČR.

Kontakty:
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země 2011
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 777 323 762

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a k efektivnímu využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Aktivita je součástí projektu „Zhasněte a uvidíte“, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.
  449_logo_hodiny_zeme.jpg

  Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

   nebo
   Kč
  Logo Darujme.cz
     

  © ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 3. 2023