Zelené úřadování - příklady dobré praxe

Přehledná mapa databáze příkladů dobré praxe zeleného úřadování, neboli environmentálně šetrného provozu institucí v České republice.

Městys Nový Hrádek

Městys Nový Hrádek rekonstruoval budovu úřadu, kterou opatřil zdvojenými okny s těsněním a byly zde sníženy a zatepleny stropy. Jsou zde využívány úsporné žárovky, kancelářské potřeby z recyklovaného papíru (pořadače, desky, bloky, archivační krabice,obálky), úklid je realizován použitím octa, soli a výrobky, které jsou označeny jako ekologicky šetrný výrobek, třídí se odpady – papír, PET lahve, plast, nápojový karton, kov. Tonerové kazety jsou odevzdávány k další recyklaci a vytápění úřadu je přísně regulováno. K úspoře vody přispívá splachovač WC, který je opatřen regulací a pákové baterie.

Úvodní informace

Adresa:Náměstí 28, Nový Hrádek
Kraj:Královehradecký kraj
Web:http://www.novy-hradek.cz
Telefon:491 478 149
E-mail:[email protected]

Informace o instituci a budovách

Popis:

Typ organizace:úřad městyse
Počet zaměstnanců:3
Charakteristika budov(y):1 budova z cca r.1920, rekonstrukce proběhla v letech 1994 – 1996
Kontaktní osoba:Květoslava Špreňarová
Telefon kontakt.. osoby:491478456
E-mail kontakt. osoby:[email protected]

Realizovaná opatření

Proces zavádění:
Období zavádění:
Shrnutí opatření:Městys Nový Hrádek rekonstruoval budovu úřadu, kterou opatřil zdvojenými okny s těsněním a byly zde sníženy a zatepleny stropy. Jsou zde využívány úsporné žárovky, kancelářské potřeby z recyklovaného papíru (pořadače, desky, bloky, archivační krabice,obálky), úklid je realizován použitím octa, soli a výrobky, které jsou označeny jako ekologicky šetrný výrobek, třídí se odpady – papír, PET lahve, plast, nápojový karton, kov. Tonerové kazety jsou odevzdávány k další recyklaci a vytápění úřadu je přísně regulováno. K úspoře vody přispívá splachovač WC, který je opatřen regulací a pákové baterie.
Podrobný popis opatření:

Budova úřadu je  rekonstruována, byla opatřena zdvojenými okny s těsněním, na chodbách se používají úsporné žárovky. Kancelář úřadu využívá různých materiálů s ekologickými značkami, které byly vyrobeny z recyklovaných materiálů. Jedná se především o pořadače, desky, bloky, archivační krabice,obálky apod. Při úklidu na úřadě jsou využívány ekologicky šetrné výrobky, které neznečišťují životní prostředí. Jedná se především o použití octa, soli a výrobků, které jsou označeny jako ekologicky šetrný výrobek. Odpad je důsledně tříděn, separuje se papír, PET lahve, plast, nápojový karton a kov. Tonerové kazety jsou odevzdávány k další recyklaci. Vytápění úřadu je přísně regulováno, v místnostech, které nejsou trvale denně využívány se pouze lehce temperuje. Splachovač WC je optřen regulací, pákové baterie také přispívají k úspoře vody.  

Dosažené úspěchy:

v roce 2008 se náš úřad umístil na 2. místě v krajské soutěži Královéhradeckého kraje – Zelený úřad.

Interní směrnice:

Rozpočet - peníze

Jak byl proces financován:Z běžného rozpočtu úřadu
Podrobnosti:

Doporučení, inspirace, rizika, pozitivní okamžiky

Doporučení pro ostatní instituce:
Události, které zavádění podstatně ovlivnily (kladně či záporně):
Ovlivnění dalších institucí: příspěvkové organizace MŠ a ZŠ

Propagace - vnitřní, vnější, média

Komunikace se zaměstnanci, občany a mediální výstupy:"Jsme malý úřad, na realizaci jsme se podíleli všichni."

Fotogalerie

Popis:

Podívejte se na všechny příklady environmentálně šetrného provozu.

Aktuální počet příkladů dobré praxe environmentálně šetrného provozu v databázi: 25.

Pokud znáte ještě další příklady zeleného úřadování, dejte nám vědět, nejlépe e-mailem na [email protected]. Tuto databázi příkladů dobré praxe vytvořil Ekologický institut Veronica za finanční podpory SFŽP, Ministerstva životního prostředí a za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědná Síť ekologických poraden a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.
Logo SFŽP Logo MŽP

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube