Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Žrouti elektřiny

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

V průměrné domácnosti tvoří spotřeba elektřiny zhruba 5 - 25 % veškeré spotřeby energie. Elektřina je však vyráběna s účinností méně než 30% takže vliv této části spotřeby je velmi významný z hlediska ochrany přírody a klimatu a je třeba jej co nejvíce snižovat. Co bychom měli udělat, abychom uspořili co nejvíce kilowatthodin s co nejnižšími investicemi? Uveďme si v následujících odstavcích elektrické spotřebiče podle jejich vlivu na náš měsíční účet.

Elektrický ohřev vody

Předem je zapotřebí podotknout, že plynový ohřev je téměř vždy úspornější než ohřev elektrický. V porovnání zásobníkového ohřevu (v bojleru) s ohřevem průtokovým vychází lépe průtokový, neboť odpadají tepelné ztráty zásobníku. Používáme-li i přesto bojler, je prvním předpokladem k efektivnímu využití energie udržovat zásobník a zejména topné těleso v čistotě bez usazeného vodního kamene, teplota vody v bojleru by neměla překročit 45-50°C. Tloušťka tepelné izolace bojleru by měla být alespoň 10 cm. To většinou komerčně dodávané zásobníky nenabízejí, proto je zapotřebí dodatečná izolace např. minerální vatou. Velikost zásobníku by neměla překračovat jednodenní spotřebu domácnosti. V případě použití průtokového ohřívače bychom ho měli umístit co nejblíže k výtoku, odstraníme tím ztráty v potrubí. Radikální úsporu energie na přípravu teplé užitkové vody dosáhneme instalací solárních kolektorů. Úspora činí 50 až 80 %.

Vaření na elektrice

Z hlediska úspory energie je vhodnější upřednostnit plynové spotřebiče před elektrickými. Zvolíme-li však z nejrůznějších důvodů elektrický sporák, pak by měl být opatřen sklokeramickou varnou deskou, která je mnohem účinnější než litinové plotny. Na vaření je vhodné volit nerezové hrnce (průměru vždy většího než nejmenší plotna), jež mají díky nízkému vyzařování tepla větší izolační schopnosti. Elektrický sporák má však výhodu, že nespotřebovává vzduch z interiéru. Plynová trouba je energeticky daleko příznivější než elektrická. Dnes se ovšem i v kombinacích s plynovou varnou deskou často setkáváme s elektrickou troubou, která má zejména výhodu vysokého komfortu v možnostech a způsobech pečení. Úsporu přináší lepší izolace trouby, jejíž nedostatečné provedení je hlavní příčinou vysoké spotřeby. Jako energeticky velmi výhodná se jeví mikrovlnná trouba na ohřev pokrmů a rychlovarná konvice na ohřev menšího množství vody.

Chlazení a mražení elektrikou

Spotřebu lednice lze částečně snížit nízkonákladovými opatřeními. Je to především umístění lednice do chladnější části domu či bytu, pozor ovšem na dodržení teplotního zařazení lednice omezující minimální teplotu na 10, 16 resp 18°C. Dalším jednoduchým opatřením je správné nastavení vnitřní teploty, která by se měla pohybovat mezi 4-8°C. Teplotu lze v počátku sledovat teploměrem vloženým do lednice. Největší část spotřeby lednice je ovšem dána přestupem tepla (zimy) stěnou lednice. Máme-li tedy kolem spotřebiče prostor neměli bychom váhat s jeho přiizolováním. Spotřeba lednice resp. kombinace chladničky a mrazničky by neměla stoupnout nad 1,0 kWh/den. Při spotřebě okolo 2,5 kWh/den se koupě nové lednice vrátí za méně než sedm let.

Praní elektrikou

Nejvýznamněji se na spotřebě automatické pračky podílí elektrický ohřev vody. Uspořit tedy můžeme budeme-li prát na co možná nejnižší teplotu, případně přivádět do pračky vodu ohřátou solárními kolektory. Průměrná spotřeba pračky by neměla překročit 1,0 kWh na jedno praní. Větší spotřeba značí buď závadu nebo starý typ ohřívající příliš velké množství vody.

Svícení elektrikou

Sviťme pouze tam, kde potřebujeme, po dobu kdy potřebujeme, s co možná nejnižší intenzitou. Zářivková svítidla a kompaktní zářivky jsou zhruba pětkrát účinnější než klasické žárovky. Jejich instalace se zcela určitě vyplatí. Pozor však na to, že při likvidaci patří zářivky do nebezpečného odpadu. Vylučme venkovní svítidla. Na dveřní zámek posvítí malá baterka velikosti krabičky zápalek lépe a levněji něž celou noc svítící venkovní světlo nade dveřmi.

Elektronika

Rádia, televize, videa, počítače apod. mají na rozdíl od předchozích spotřebičů tzv. stand-by režim. Tento pohotovostní režim má při zdánlivě vypnutém stavu příkon 5 až 30 W, což z naší peněženky každý rok zbytečně odčerpá 100 až 700 korun na jeden spotřebič. Spotřeba zapnuté elektroniky se jednoduchými prostředky ovlivnit nedá, ovšem stand-by režim lze zrušit "tvrdým" odpojením spotřebiče od sítě. Některé spotřebiče neustálý odběr vyžadují pro udržení záznamů předvoleb, neplatí to však o všech. Velikost příkonu v stand-by režimu je možné změřit či odečíst ze štítku. "Tvrdé" odpojení spotřebiče lze vyřešit vypínačem předřazeným před šňůru spotřebiče. Za zvláštní pozornost stojí osobní počítač, jehož spotřebu lze omezit nastavením automatického vypínání monitoru v době přerušení práce a "tvrdého" odpojení v době delší nečinnosti. Zejména je třeba upozornit na některé druhy spořičů obrazovky, které spotřebu elektřiny dokonce zvyšují.

A jak to všechno poměřit?

Koncem září minulého roku Ekologická poradna Veronica na Panské 9 zřídila půjčovnu měřičů spotřeby elektřiny. Můžete si zde zapůjčit měřič, kterým jednoduchým způsobem změříte příkon a spotřebu všech jednofázových spotřebičů ve vaší domácnosti. Získáte tak jednoduchý obraz o tom, kde máte největší potenciál úspor a odhalit skryté žrouty v podobě vypnutých televizí.

Autor/ka: Ludvík Trnka
Z časopisu Veronica č. 1/2004, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 27. 3. 2023