Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Prací prostředky

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

[Pozor: článek obsahuje některé již zastaralé a neplatné informace]

Prací prostředek, který neškodí životnímu prostředí, neexistuje. Přesto nejsou všechny prací prostředky stejné. Složení prášků se liší z řady důvodů - nejen nutnost dobře prát, ale rovněž tlak na snižování nepříznivých dopadů na povrchové vody nutí výrobce měnit receptury pracích prášků. Největší a nejcitelnější problémy způsobuje fosfor, který obsahuje neustále řada pracích prášků na našem trhu. Přitom v některých evropských státech se jiné než bezfosfátové prostředky neprodávají. Většina čistíren odpadních vod totiž fosfor neodstraňuje a ten se pak dostává do řek, nádrží a rybníků. Tam coby důležitá živina způsobuje vznik vodního květu - situaci, kdy se v létě hladina pokryje páchnoucím zeleným povlakem řas a sinic. V nádržích se nedá koupat, velmi problematická je úprava na pitnou vodu. Zejména na horních tocích řek, na nichž jsou budovány vodárenské nádrže, připadá na vrub pracích prášků až polovina celkového znečištění fosforem. Tomu bychom mohli snadno zamezit, kdybychom kupovali prací prostředky bezfosfátové - takové jaké kupují Švýcaři, Němci, Rakušané ad.

Stát a výrobci

Již za pár měsíců by ovšem měly být viditelně označeny prací prostředky, které fosfáty neobsahují už nyní. Zdá se totiž, jako by dnes výrobci přímo soutěžili v provedení co nejnápadnější informace o složení výrobku.

Spotřebitel

V tabulce uváděné množství fosforu, které se dostane do odpadních vod, odpovídá nejnižšímu dávkování, tj. vyprání 5 kg slabě zašpiněného prádla v měkké vodě. Je žádoucí vědět, že pro kvalitní vyprání takové dávkování ve většině případů naprosto stačí. Prášek, který je v pračce navíc, prádlo lépe nevypere, spíše naopak.

A ještě jeden dobrý důvod pro to, abychom se my spotřebitelé sami postarali o vytlačení fosfátových pracích prostředků z našeho trhu: státu zůstane více prostředků, aby mohl odstranit další zdroje fosforu (zejména splachy z polí) výstavbou třetích stupňů komunálních čistíren odpadních vod, které fosfor odstraňují.

Tabulku připravila ekologická poradna ROSA v srpnu 2000.

[Tabulka není uvedena, obsahuje již zcela neplatné údaje.]

Autor/ka: Yvonna Gaillyová
Z časopisu Veronica č. 6/2000, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024