Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Hračky

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Při výběru hraček můžeme kromě celé řady dalších kritérií přihlížet také k ohrožení dětí vlivem škodlivých látek, které mohou být v materiálech obsaženy, a k zátěži pro životní prostředí, která vzniká při výrobě i likvidaci těchto materiálů.

Volba materiálu

Nejdůležitějšími materiály, ze kterých se vyrábějí dětské hračky, jsou umělé hmoty, dřevo, kovy, papír a lepenka, látky, porcelán a keramika, barvy a laky. U umělých hmot (plastů) je třeba - pokud možno -se vyvarovat PVC (polyvinylchloridu) - především měkčeného PVC. Výroba i likvidace PVC představuje značnou zátěž pro životní prostředí. Jako změkčovadla PVC hračky (např. pískací) obsahují zdraví škodlivé ftaláty. Tyto hračky často nevyhoví přísným kritériím pro nejmenší děti a proto je na nich uvedeno, že jsou vhodné pro děti od tří let (pro starší děti jsou hodnoty méně přísné). Od února tohoto roku platí vyhláška, která pro děti do tří let zakazuje výrobky z měkčeného plastu s obsahem ftalátů určené k péči o děti a k tomu, aby je děti vkládaly do úst (např. kousátka, dudlíky). Bohužel se nevztahuje na ostatní typy hraček (např. pískací zvířátka) a na hračky pro děti starší tří let.

Z opatrnosti bychom se měli vyhnout červeným, oranžovým a žlutým plastům, protože mohou obsahovat kadmium. Kovy jako olovo, měď, nikl a jejich slitiny nejsou z toxikologických důvodů vhodným materiálem na dětské hračky. Hry pro děti od tří let z papíru a lepenky mohou obsahovat ohnivzdorné prostředky, optické zjasňovače, jedovatá barviva a těžké kovy. Nepatří proto malým dětem do úst. Porcelán a keramika mohou mít glazury obsahující olovo a kadmium. U nádobíčka nižší kvality se tyto kovy mohou vylučovat.

Dřevěné hračky

Hračky se často zhotovují ze dřeva, které se ponechává v přírodním stavu nebo se lakuje, voskuje, moří apod. Které provedení upřednostnit, to závisí na účelu hračky i na věku dítěte. Neošetřené dřevo je příjemnější na omak než plasty či kov. Neošetřené dřevo má však i své záporné stránky. Především u dřeva z měkkých jehličnanů, jako jsou smrk, jedle, borovice, vniká do pórů snadno špína.

Prohlášení o shodě

Při výběru hraček bychom tedy měli kupovat pouze označené výrobky (uveden výrobce nebo dovozce, příp. věková vhodnost). Výrobci nebo dovozci hraček musí před tím, než hračku uvedou na trh, zajistit její posouzení z hlediska bezpečnosti a nezávadnosti pro děti. Hračkám, které vyhoví všem zákonným požadavkům, je vydáno prohlášení o shodě. Hračky hodnotí autorizovaná osoba, kterou je např. Zkušební ústav lehkého průmyslu v Českých Budějovicích (tel.: 038/868911). Hodnotí se mechanické vlastnosti (ostré hrany, odolnost proti nárazům, malé části, které by mohly děti vdechnout), hořlavost, migrace určitých prvků, elektrické a hygienické vlastnosti, radioaktivita.

Migrace toxických prvků

Pod pojmem migrace určitých prvků se skrývá hodnocení schopnosti těchto prvků přecházet při ocucávání a olizování hraček do slin a s nimi pak do organismu dětí. Sledovanými prvky jsou: antimon, arsen, baryum, kadmium, chrom, olovo, rtuť a selen.

Údaje na obalech

Další dobrou radou je všímat si informací, které jsou uvedeny na obalech. Na obalu můžeme najít značku shody tvořenou písmeny CCZ, která potvrzuje, že výrobek je v souladu s požadavky českých právních předpisů. Značka tvořena písmeny CE potvrzuje soulad hračky se směrnicí Evropské unie. Pokud značku shody CCZ na obalu nenajdeme, můžeme požádat prodavače, aby nám předložil ujištění o tom, že bylo vydáno prohlášení o shodě (ujištění je prodejce povinen předložit nejpozději do dvaceti dnů - na naše náklady). Dovozci nebo výrobci hraček si musí vyžádat také závazný posudek Hlavního hygienika ČR. Hygienik hodnotí hračky z hlediska zdravotní nezávadnosti. Pro různé věkové skupiny (do jednoho roku, do tří let, starší) jsou stanovena různá kritéria. Nejpřísnější limity jsou stanoveny pro nejmladší děti - mezní hodnoty sledovaných látek jsou několikanásobně nižší (přísnější) než pro děti starší.

Pro spokojený nákup vybíráme řádně označené hračky v důvěryhodných obchodech, upřednostňujeme kvalitní hračky s dlouhou životností a vyhýbáme se zbytečným obalům.

Autor/ka: Kamila Kanichová, Ekologická poradna Vita Ostrava
Z časopisu Veronica č. 4/2001, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024