Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Vybavení školáků

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Většina maminek stojí na začátku školního roku před rozhodnutím, co zabalit svým školákům do aktovek. V papírnictvích najdeme řadu druhů a značek psacích a kreslicích potřeb i dalších školních pomůcek. Které ale vybrat? Můžeme se rozhodnout třeba podle jejich bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti a také podle jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Řadu školních pomůcek lze vybrat tak, aby po nich zůstalo méně odpadu a aby neobsahovaly škodlivé látky. Doporučujeme proto dávat přednost:

  • nelakovaným pastelkám a tužkám,
  • pístovým plnicím perům před bombičkovými,
  • fixům na vodní bázi,
  • zvýrazňovačům v pastelkách,
  • vodou ředitelným lepidlům,
  • sešitům a blokům z recyklovaného papíru,
  • nearomatizovaným a řádně označeným plastelínám nebo keramické hlíně před speciálními modelovacími hmotami (Modelit z@nbsp;PVC, licí pryskyřice, …),
  • vždy řádně označeným výrobkům,
  • svačinám zabaleným do ubrousku z recyklovaného papíru a opakovaně používaného mikrotenového sáčku,
  • čaji v opakovaně používané uzavíratelné plastové láhvi před nápoji v jednorázových obalech (krabičkách, plastových lahvích, hliníkových plechovkách).

Pastelky a tužky

V povrchovém laku mohou být obsaženy toxické kovy, rozpouštědla a konzervační látky. Proto doporučujeme používání nelakovaných tužek a ze stejných důvodů i nelakovaných pastelek. Tuhy v pastelkách mohou také obsahovat toxické kovy (např. olovo, kadmium). Obsah těchto kovů je omezen normou a výrobky na našem trhu ji musí splňovat. Vyhledávejte výrobky řádně označené (viz níže). Tuhy v tužkách jsou vyrobeny ze směsi grafitu, kaolinu a vody a jsou neškodné.

Plnicí pera

Klasická pístová plnicí pera jsou výhodnější než bombičková. Použité bombičky, pokud je znovu neplníme, znamenají zbytečný plastový odpad.

Fixy

U fixů dáváme přednost těm, které jsou vodou ředitelné. Obvykle jsou označeny nápisem "na vodní bázi" nebo "water based". Fixy s obsahem organických rozpouštědel jsou pro zdraví dětí i životní prostředí méně přijatelné. Stejná pravidla platí i pro zvýrazňovače. Lepší než zvýrazňovač ve formě fixu, je používat zvýrazňovače v pastelkách (nejlépe opět nelakovaných). Nezbude po nich plastový odpad jako po vypsaných fixech.

Lepidla

Pro práci dětí jsou nejvhodnější lepidla vodou ředitelná, nejlépe škrobová, dextrinová nebo bílkovinná. Nevhodná jsou lepidla s obsahem organických rozpouštědel či speciální lepidla (sekundová, dvousložková).

Sešity

U sešitů a bloků dáme přednost vždy těm, které jsou vyrobeny z recyklovaného papíru (a po použití je zase do sběrny odevzdáme).

Modelovací hmoty

Trvale plastické modelovací hmoty (klasické plastelíny) se vyrábějí z porcelánové hlinky, parafinu nebo včelího vosku, barviv a příp. škrobu. Spolu s porcelánovou hlinkou nebo barvivy se mohou do plastelín dostat i toxické kovy (olovo, kadmium, chrom). Jejich obsah limitují české normy, proto doporučujeme kupovat označené výrobky, které tyto normy splňují. Aromatizované výrobky mohou svádět k ochutnávání, proto jsou pro děti lepší plastelíny bez vůně. Rozhodně bychom se měli vyhnout hmotám z PVC (např. Modelit) a speciálním hmotám (licí pryskyřice, tavné granuláty). Alternativou může být keramická hlína nebo doma vyrobena plastelína z 400 g hladké mouky, 200 g soli, 0,5 litru vody, 3 lžic oleje a 1 lžíce potravinářského barviva (do vařící vody zamícháme olej a barvu a tuto vodní směs pomalu zamícháme do směsi mouky se solí).

Svačina

I svačinku lze zabalit tak, aby po ní nezůstala hromada odpadků. Mikrotenový sáček můžeme používat opakovaně a mezi ubrousky vybrat ten, který je vyroben z recyklovaného papíru. Místo nápojů v jednorázových krabičkách nebo plastových lahvích uvaříme dětem raději čaj do uzavíratelné plastové lahve, kterou používáme opakovaně.

Označení výrobků

Vždy platí pravidlo, že kupujeme pouze řádně označené výrobky (je na nich uveden výrobce nebo dovozce, příp. věková vhodnost); spotřebitelské informace musí být v češtině. Výrobkům, které odpovídají českým předpisům a normám, bylo vydáno prohlášení o shodě. Poznáme je tak, že na jejich obalu najdeme značku shody tvořenou písmeny CCZ. Pokud tuto značku na obalu výrobku nenajdeme, můžeme požádat prodavače, aby nám předložil ujištění o tom, že bylo vydáno prohlášení o shodě (ujištění je prodejce povinen předložit do dvaceti dnů - na naše náklady). Všechny uvedené alternativy v našich papírnictvích najdete. Jen někdy vyžadují trpělivost a delší pátrání.

Další informace najdou zájemci v Ekologické poradně Vita.

Autor/ka: Kamila Kanichová
Z časopisu Veronica č. 5/2001, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024