Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Proč ekologové víc mluví než dělají?

30. 11. 2005

Dobrý den.

Chtěla jsem vám říci, co si myslím o ekologických aktivistech. Když jsem byla v poradně na Panské s tím, že stromy v naší ulici napadla klíněnka, mladý pán mi poradil, abychom zorganizovali v ulici brigádu, listí posbírali a spálili.

Myslíte si, že lidé, kteří chodí do práce a mají svých povinností dost, můžou ještě věnovat svůj čas hrabání listí na ulici? Vždyť ulice patří městu, ať se o ně tedy starají lidé z radnice.

Anebo spíše ekologičtí aktivisté. Pořád někde vidím fotky, jak stojí na nějakém komíně s transparentem proti bůhvíčemu. Nemyslíte si, že by bylo užitečnější, kdyby vzali hrábě a místo řečí a transparentů šli třeba ničit klíněnku?

Děkuji za jakoukoliv reakci.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den.

Velice děkuji za zajímavý dotaz nebo spíše názor.

Začnu možná trochu zeširoka. Ekologická hnutí a jejich strategie mají již dlouhou historii sahající až do předminulého století. Někdy v polovině dvacátého století byl velmi rozšířený názor, že řešením postupujících ekologických problémů bude, když skupinky ekologů budou chodit terénem a vysazovat stromky, v kýblech přenášet žáby přes silnici, chránit vajíčka vzácných dravců před pytláky a podobně. Díky tomu, že při práci často nosili flanelové košile, začalo se jim dokonce v Americe říkat "flaneloví ekologové".

Nicméně v poslední době (myslím tím dobu posledních desetiletí) se šíří názor, a je to také můj názor, že takzvaní flaneloví ekologové nemohou podstatně změnit stav životního prostředí k lepšímu, pokud se zároveň celkově nezmění názor všech lidí na důležitost kvalitního a krásného životního prostředí a nezačnou se podle toho chovat. Jinými slovy - sadit tisíce stromků v lesích poškozených kyselými dešti se mi jeví beznadějné, pokud se zároveň neprosadí zlepšení stavu ovzduší například odsířením elektráren. Tím samozřejmě nijak nechci znevažovat práci těchto obětavých lidí. Ta je stále stejně důležitá a zůstává tím nejlepším příkladem.

Naše role, stejně jako role těch ekologických aktivistů na továrním komíně, je však trochu jinde. Na tom komíně nejspíše byli příslušníci hnutí Greenpeace nebo Hnutí duha, kteří se specializují na organizování kampaní. To znamená, že jejich role je informovat veřejnost: "POZOR! Tady se děje něco špatného, všímejte si a zachovejte se podle svého." Podobně naše poradna na Panské slouží k tomu, abychom Vám podali co možná nejúplnější a nejpraktičtější informace a abychom Vám poskytli radu, jak se VY SAMA máte zachovat.

Někdy skutečně vezmene ty "hrábě" a jdeme hrabat, ale spíše Vás to hrabání naučíme. A to není málo.

 

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ostatní Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024