Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mýty a fakta kolem fotovoltaiky

29. 9. 2021

Dobrý den, slyšel/a jsem, že fotovoltaika....  (sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy ohledně FVE)

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Často se ptáte na fotovoltaiku. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky, resp. vyvrácení jednotlivých mýtů.

Ptáte se:

Mýtus 1: ČR prý nemá dobré podmínky pro obnovitelné zdroje, a proto se neobejdeme bez jádra/uhlí. Je to tak?

Fakta: Sice nemáme tak skvělé podmínky jako třeba Norsko pro vodní nebo Indie pro solární elektrárny, na druhou stranu máme stejné podmínky jako třeba Německo, kde je podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) mnohem vyšší. Kromě toho dává výroba energie z obnovitelných zdrojů ekonomický smysl. Kolik je u nás ještě prázdných střech nejen na domech, ale i na továrnách, skladech nebo třeba školách? A slunce svítí zadarmo. Navíc ceny technologií potřebných pro šetrné získávání energie neustále klesají a takto získaná elektřina zlevňuje. I když například jadernou energii nenahradíme zcela a hned, musíme se snažit zapojit obnovitelné zdroje co nejvíce.


Mýtus 2: Solární panel se skládá z vysoce toxických látek, které se budou jednou válet na skládkách.

Fakta: To není pravdivé tvrzení. Většina instalovaných panelů se skládá především ze skla, hliníku, plastů a křemíku. Nepatrné množství hmotnosti panelů připadá na vzácné kovy, například stříbro. Jen zanedbatelnou hmotnostní složku tvoří těžké kovy, které jsou však především v takzvaných „amorfních“ panelech. Těch je ale na světě velmi malý podíl.
O bezpečnosti vypovídá i to, že na mnoha elektrárnách u nás i ve světě se pasou ovce. Na druhou stranu jaderné elektrárny produkují radioaktivní odpad, který musí být za složitých podmínek uložen, což je zároveň velmi nákladné. Po těžbě uhlí je zase potřeba obtížně rekultivovat krajinu. Fotovoltaické moduly je ale možno recyklovat téměř stoprocentně, a tak vysloužilá fotovoltaická elektrárna neznamená velké náklady na její šetrnou likvidaci.

Mýtus 3: Likvidace solárních panelů velmi zatěžuje životní prostředí.


Fakta: Solární panel umíme dobře recyklovat: V Česku instalované solární elektrárny jsou z 98 % tvořeny panely z krystalického křemíku. Největší podíl na hmotnosti těchto panelů připadá na sklo (až 70 %) a hliníkový rám (přibližně 20 %). U tenkovrstvých panelů (amorfní, CdTe a CIGS) je podíl skla a hliníku přes 95 %. Zbývající podíl hmotnosti připadá především na plasty.
Pro sklo platí, že recyklací lze získat až 95 % skleněného materiálu s čistotou 99,99 %.
I u hliníku je to téměř 100 % a opětovné využití hliníku uspoří až 70 % energie nutné pro výrobu nového hliníku z čerstvé suroviny.

Mýtus 4: Výroba solárních panelů zatěžuje životní prostředí více, než mu ulehčí. Energie vložená do výroby panelů se nikdy nevrátí.

Fakta: Životnost solárního panelu je 20-30 let. Energii spotřebovanou na jeho produkci vyrobí panel zhruba za 2 roky (záleží samozřejmě na tom, kde je panel umístěn a kolik se mu dostane během roku slunečního svitu).

Mýtus 5: Je reálné nahradit jadernou energii obnovitelnými zdroji i při zvyšování energetické náročnosti průmyslu a zvyšování počtu obyvatel?

Fakta: Česká republika se nepotýká s rapidními přírůstky obyvatelstva. A obyvatelstvo se učí energií šetřit a nejde jen o stále úspornější žárovky a spotřebiče nebo zateplování budov. Domácnost vybavená solární elektrárnou s akumulací se stává do značné míry nezávislou na dodávce elektřiny z velkých zdrojů.
A na zvyšování energetické náročnosti průmyslu zase působí úspěšné snahy o úspory energie a zlepšování efektivity v jejím využívání. Je pravda, že např. rozvoj elektromobility navýší spotřebu elektřiny, ale zároveň umožní přirozeně akumulovat energii vyrobenou třeba ze solárních panelů.

Mýtus 6: Solární boom neúměrně zvýšil cenu energie pro lidi.

Fakta: Ve vyúčtování elektřiny vidíme položku „Cena za podporu výkupu z obnovitelných zdrojů“. Ale už se tam neobjevuje například „cena za odstraňování ekologických škod způsobených těžbou uhlí“ či „příspěvek na vybudování nového jaderného úložiště“. Spousta nákladů spojených s výrobou energie z fosilních paliv ani není vyčíslena. Platbou za ekologickou výrobu elektřiny tedy přispíváme sami sobě na lepší životní prostředí a zdravější vzduch.

Mýtus 7: OZE dělají neplechu v síti.

Fakta: Je pravda, že počasí dost ovlivňuje výrobu ve větrných a solárních elektrárnách. Neustále proto vznikají nové aplikace a programy, které dokáží dopředu předpovědět výrobu elektřiny v závislosti na slunečním svitu a větru v daný den a regulovat tak výrobu v ostatních zdrojích.
Zároveň se vyvíjejí nové technologie, které přispějí ke stabilitě sítě. Například velká bateriová úložiště nebo řešení power to gas (přeměna elektrické energie na plynná paliva), která pomohou ukládat energii na dobu, kdy jí bude potřeba.

Mýtus 8: Kvůli OZE hrozí masívní výpadek proudu, tzv. blackout.

Fakta: Mnoho zemí po celém světě využívá OZE v mnohem větším měřítku než Česká republika a nepotýkají je tam s blackouty. Naopak, malé solární elektrárny na střechách budov v kombinaci s bateriemi jsou ideálním zdrojem energie v případě blackoutu.
Zároveň vznikají nová řešení - takzvané inteligentní sítě, které díky obousměrné komunikaci mezi výrobními zdroji a spotřebiči umožní regulovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase.

....................................

Vypracovala Hana Machů s využitím materiálu Solární asociace.

Podpořilo Ministerstvo životního prostředí, nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Podpořila Nadace Veronica.

       

Autor: Ekologický institut Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 423. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 14. 1. 2022