Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je nutné používat fólii do vyvýšených záhonů proti vysychání půdy?

22. 5. 2020

Ráda bych se zeptala jaké funkce má fólie použita do vyvýšených záhonků z dřevěných fošen? Předpokládám, že zabraňuje vysychání půdy a další funkce? Zajímá mě zejména, jestli výrazně prodlužuje životnost dřeva, ze kterého je záhon vyrobený? Uvažuji, že bych žádnou fólii do vyvýšených záhonků nedávala, aby případně nebyla toxická pro pěstovanou zeleninu.
Předem děkuji za odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ano, fólie částečně zabraňuje vysychání vysokého záhonu přes stěny a částečně ochraňuje i dřevo. Používat fólii však vůbec není nutné. Záleží také na mnoha faktorech, např. na kvalitě a tloušťce desek, z něhož záhon máte, stanovišti.

Samozřejmě, pokud máte záhon z odkorů, vydrží mnohem méně než záhon z fošen. Je dobré záhon stavět s tím, že lze vyměnit poškozenou desku a počítat s možností, že to není navždy. A nezbyde po něm ani žádný odpad.

Vyvýšený záhon v Centru Veronica Hostětín

Sami jsme byli překvapeni, že vysoký záhon z odkorů v našem Centru Veronica Hostětín nám vydržel 4 roky jen s drobnou výměnou. Nepočítám-li "urvané" vruty, které jsme museli nahradit hřebíky, neboť tlak zeminy na stěny záhonu byl příliš velký. Záhon máme šestým rokem a tlející odkory postupně nahrazujeme starými deskami.

Dřevo lze proti vlhkosti ochránit i pomocí jeho opálení, tak jako se opalují konce kůlů zapouštěných do země. Záhon na slunném stanovišti bude vysychat mnohem více než záhon v polostínu, ale také záleží na výparu z povrchu, transpiraci (výdej vody povrchem) rostlinami a na objemu (velikosti) i obsahu (náplni) záhonu.

Domnívám se, že je lepší, fólii se vyhnout. A pokud ji používat, zvolte variantu šetrnou k životnímu prostředí.

Podpořeno Statutárním městem Brno.

Autor: Karla Vincenecová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023