Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak se na zahradě zbavit dřepčíků?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Již několikáté léto se na zahradě objevili malí černí kulatí broučci. Jsou na listech a květech řeřichy, ředkve a na dalších rostlinách. Jsou úplně malincí a když se jich snažíme dotknout tak skáčou. Je jich veliké množství. Je nějaká rada?

24. 7. 2015

Brouček se jmenuje blyskáček řepkový. Kromě řepky se může vyskytovat na dalších brukvovitých druzích, jako je řepice, ředkev, černá a bílá hořčice, vodnice, tuřín, řeřicha. Poškozuje především poupata rostlin. Přemnožuje se hlavně za suchého počasí, voda mu komplikuje život. Takže pokud rostliny vodou postříkáte a zakryjete netkanou textilií, škody zmírníte, také zamulčování rostlin znesnadní broučkům pohyb.

Blískáček řepkový (dřepčík). Foto Wikimedia, Entomart.

Netkanou textilii je samozřejmě nejlepší použít preventivně a náletu broučka tak zabránit v době, kdy na záhonu ještě žádný není. Na listy se dá aplikovat i dřevěný popel (nejlépe za rosy), to se mi osvědčilo hlavně u košťálovin, u růžičkové kapusty navíc popel působí příznivě na pevnost růžiček. Případně můžete k odpuzení použit i něco nechutného, jako třeba odvar z pálivé papriky. Účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla. Zajímavé je, že pokud větší napadené listy košťálovin necháte zkvasit, pak touto naředěnou zapáchající jíchou můžete dřepčíky také odpudit. Smíšená kultura s rajčaty, salátem nebo špenátem dřepčíky může oklamat, přítomnost dravých škvorů a střevlíků na záhonu zpomalí jejich možné přemnožení. Škvorům můžeme přichystat domeček z květináče z pálené hlíny, do kterého dáme trochu sena nebo slámy, převážeme provázkem nebo drátem a prostrčíme dnem. Takový domeček zavěsíme na stromek poblíž místa napadeného dřepčíky a pak podle potřeby přeneseme na jiný.

doprovodný obrázek

Věřím, že si nějaký způsob vyberete a výsledek vás uspokojí, pokud ne, zvolte jiný nebo postup opakujte. Přeji hodně štěstí.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube