Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se na zahradě zbavit dřepčíků?

24. 7. 2015

Již několikáté léto se na zahradě objevili malí černí kulatí broučci. Jsou na listech a květech řeřichy, ředkve a na dalších rostlinách. Jsou úplně malincí a když se jich snažíme dotknout tak skáčou. Je jich veliké množství. Je nějaká rada?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Brouček se jmenuje blyskáček řepkový. Kromě řepky se může vyskytovat na dalších brukvovitých druzích, jako je řepice, ředkev, černá a bílá hořčice, vodnice, tuřín, řeřicha. Poškozuje především poupata rostlin. Přemnožuje se hlavně za suchého počasí, voda mu komplikuje život. Takže pokud rostliny vodou postříkáte a zakryjete netkanou textilií, škody zmírníte, také zamulčování rostlin znesnadní broučkům pohyb.

Blískáček řepkový (dřepčík). Foto Wikimedia, Entomart.

Netkanou textilii je samozřejmě nejlepší použít preventivně a náletu broučka tak zabránit v době, kdy na záhonu ještě žádný není. Na listy se dá aplikovat i dřevěný popel (nejlépe za rosy), to se mi osvědčilo hlavně u košťálovin, u růžičkové kapusty navíc popel působí příznivě na pevnost růžiček. Případně můžete k odpuzení použit i něco nechutného, jako třeba odvar z pálivé papriky. Účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla. Zajímavé je, že pokud větší napadené listy košťálovin necháte zkvasit, pak touto naředěnou zapáchající jíchou můžete dřepčíky také odpudit. Smíšená kultura s rajčaty, salátem nebo špenátem dřepčíky může oklamat, přítomnost dravých škvorů a střevlíků na záhonu zpomalí jejich možné přemnožení. Škvorům můžeme přichystat domeček z květináče z pálené hlíny, do kterého dáme trochu sena nebo slámy, převážeme provázkem nebo drátem a prostrčíme dnem. Takový domeček zavěsíme na stromek poblíž místa napadeného dřepčíky a pak podle potřeby přeneseme na jiný.

doprovodný obrázek

Věřím, že si nějaký způsob vyberete a výsledek vás uspokojí, pokud ne, zvolte jiný nebo postup opakujte. Přeji hodně štěstí.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024