Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co s nalezeným obojživelníkem v zimě?

3. 1. 2014

Co s nalezeným obojživelníkem v zimě? Ve sklepě se nám usídlil skokan hnědý,jak mu pomoci?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Žáby, ale také ještěrky a hadi, na podzim vyhledávají úkryty, třeba skuliny pod kameny, nebo také vlezou do nějakého sklepa. Potřebují se prostě dostat někam, kde nezmrznou. Tam se pak během několika desítek minut dokážou zazimovat (hibernovat) tj uvést do klidu a až naprosté strnulosti. Klasickým místem pro zimování např. ropuchy obecné jsou různé podzemní prostory, sklepy, šachty, jeskyně a podobné útvary. Tam kde je v těchto lokalitách voda, zůstávají žáby částečně aktivní přes celou zimu. Pokud existuje z (takto žábou vybraného) zimoviště cesta ven, tak není třeba dělat vůbec nic, jen tyto spolu-obyvatele po dobu zimy tolerovat.

Pokud je sklep (či jiná prostora) pro obojživelníky pastí, ze které se nemohou dostat, tedy je třeba přistoupit k umělému zimování. Jedince je třeba umístit do velké nádoby, do většího plastového boxu (s dírkami ve stropu), vyplněného vlhkým substrátem s dřevěnou štěpkou, mechem a zbytky stromové kůry. Je dobré tam dát několik placatých kamenů různě přes sebe, aby si měla žába kam zalézt. Je také dobré navlhčit dno, aby byl substrát vlhký, ale ne promočený. Nádoby musí být umístěny tam, kde se teplota při mrazivých dnech pohybuje jen lehce pod nulou. Nejlépe ovšem do tmavého sklepa s teplotou 4-8 ºC. Zhruba jednou za čtrnáct dní kontrolovat jestli je substrát stále vlhký, žáby nerušit, nepokoušet se je krmit. Až bude příhodné počasí, nejlépe počátkem března, všechny jedince opět vypustíte do přírody.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 11. 2024