Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak správně prořezat broskev?

3. 9. 2013

Jak mám správně prořezat broskev? Mám 7 let starou broskev a v letošním roce měla poprvé obrovskou úrodu - 14 kg výborných sladkých broskví. Jak ji mám správně ošetřit (na podzim nebo na jaře), aby stále tak krásně plodila?

Doporučení Ekologické poradny Veronica
Dobrý den,
z Vašeho dotazu by se zdálo, že plodnost je závislá především na řezu. Já považuji za důležitější celkový stav stromku, hlavně doplnění živin, které mu plody odebraly. Ve skutečnosti závisí úroda příštího roku na tom, jestli v období, kdy se zakládají květní pupeny na další rok, což je přibližně na přelomu května a června, má stromek dostatek živin a vláhy. Nejlepší způsob, jak živiny dodat, je pohnojení kompostem, které můžete provést i teď a pak ještě na jaře, nejlépe to spojit s mulčováním organickou hmotou, např posečenou trávou. Jen je třeba kolem kmínku nechat prostor, aby to větralo, třeba obložit kameny.
Pokud jde o vlastní řez, teď se soustřeďte hlavně na odstranění případných uschlých větví, a zkraťte všechny letorosty cca o 1/3, aby lépe vyzrály. Další prosvětlení koruny je nejlepší u broskvoní provést až na jaře, po odkvětu, kdy si nejlépe uvědomíte, které větve zachovat a které odstranit.

V průběhu léta pak je také možno odříznout letorosty rostoucí dovnitř koruny, osvědčila se tzv. kotlovitá koruna, která dobře větrá a pustí na plody dostatek slunce. V případě, že stromek bude zase obsypaný plody, zvažte i podepření větví, aby se nerozštíply. Přeji dobrou úrodu,

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021