Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak správně prořezat broskev?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Jak mám správně prořezat broskev? Mám 7 let starou broskev a v letošním roce měla poprvé obrovskou úrodu - 14 kg výborných sladkých broskví. Jak ji mám správně ošetřit (na podzim nebo na jaře), aby stále tak krásně plodila?

3. 9. 2013
Dobrý den,
z Vašeho dotazu by se zdálo, že plodnost je závislá především na řezu. Já považuji za důležitější celkový stav stromku, hlavně doplnění živin, které mu plody odebraly. Ve skutečnosti závisí úroda příštího roku na tom, jestli v období, kdy se zakládají květní pupeny na další rok, což je přibližně na přelomu května a června, má stromek dostatek živin a vláhy. Nejlepší způsob, jak živiny dodat, je pohnojení kompostem, které můžete provést i teď a pak ještě na jaře, nejlépe to spojit s mulčováním organickou hmotou, např posečenou trávou. Jen je třeba kolem kmínku nechat prostor, aby to větralo, třeba obložit kameny.
Pokud jde o vlastní řez, teď se soustřeďte hlavně na odstranění případných uschlých větví, a zkraťte všechny letorosty cca o 1/3, aby lépe vyzrály. Další prosvětlení koruny je nejlepší u broskvoní provést až na jaře, po odkvětu, kdy si nejlépe uvědomíte, které větve zachovat a které odstranit.

V průběhu léta pak je také možno odříznout letorosty rostoucí dovnitř koruny, osvědčila se tzv. kotlovitá koruna, která dobře větrá a pustí na plody dostatek slunce. V případě, že stromek bude zase obsypaný plody, zvažte i podepření větví, aby se nerozštíply. Přeji dobrou úrodu,

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube