Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Na listech i plodech trešně se objevují černé skrvny, listy usychají a opadají. Jak strom léčit?

Kategorie: Rostliny

Na listech i plodech trešně se objevují černé skrvny, listy usychají a opadají. Jak strom léčit?

26. 6. 2013

Pravděpodobně jde o tzv. skvrnitost listů třešně, kterou způsobuje houba Blumeriella jaapii, rozvíjející se právě za současného extrémně vlhkého počasí. Postřik v současné době už nemá smysl, ale doporučuji opadané listy a plody odstranit a zlikvidovat. Pokud je budete kompostovat, mělo by být pod kontrolou dostatečné prohřátí, tedy např. smíchat s hnojem nebo alespoň posečenou trávou a dát je do středu hromady (překrýt hnojem nebo zeminou). Dokonale suché je možné spálit, také je možné nechat odvézt do spalovny.  preventivně je dobré kromě odstraňování napadených částí strom zamulčovat, nejlépe kopřivami, případně zalévat zředěnou kopřivovou jíchou, aby se posílila jeho obranyschopnost a podpořil půdní život.

Autor: Helena Vlašínová

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 28. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube