Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Na listech i plodech trešně se objevují černé skrvny, listy usychají a opadají. Jak strom léčit?

26. 6. 2013

Na listech i plodech trešně se objevují černé skrvny, listy usychají a opadají. Jak strom léčit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pravděpodobně jde o tzv. skvrnitost listů třešně, kterou způsobuje houba Blumeriella jaapii, rozvíjející se právě za současného extrémně vlhkého počasí. Postřik v současné době už nemá smysl, ale doporučuji opadané listy a plody odstranit a zlikvidovat. Pokud je budete kompostovat, mělo by být pod kontrolou dostatečné prohřátí, tedy např. smíchat s hnojem nebo alespoň posečenou trávou a dát je do středu hromady (překrýt hnojem nebo zeminou). Dokonale suché je možné spálit, také je možné nechat odvézt do spalovny.  preventivně je dobré kromě odstraňování napadených částí strom zamulčovat, nejlépe kopřivami, případně zalévat zředěnou kopřivovou jíchou, aby se posílila jeho obranyschopnost a podpořil půdní život.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023