Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak na mšice na jabloni?

Kategorie: Rostliny

Už druhý rok máme na malé jablůňce mšice. Loni (máme dojem, že kvůli nim) jabloň nevykvetla. Letos se objevili až po odkvetení, takže jablíčka pěkně rostou, ale mšice se množí a mravenci je pěkně pasou. Našla jsem vaší radu, jak zabránit mravencům, aby na strom lezli. Jak se pak ale zbavit mšic, které už na stromě jsou?
Stará babská rada říká, umýt mýdlovou vodou. Ale neublíží to jabloni?

17. 6. 2013

Řiďte se klidně starou babskou radou, jablůňka to snese, ale můžete použít i proud vody z hadice, případně jíchu z kopřiv (kopřivy napěchujete do 3/4 plastového sudu, zalijete vodou a necháte zakvasit - je dobré je občas promíchat a sud zabezpečit, aby tam nepadali žízniví ptáci a savci - např. nechat na hladině prkénko). Jíchu, která začne pěnit zceďte, nařeďte vodou 5-10x a napadené listy postříkejte.
Také doporučuji rozvěsit po stromě domečky se škvory (květináč vystlaný senem necháte ležet pár dní na zemi, třeba pod keřem černého bezu. Škvoři se tam rádi zabydlí a když květináč zavěsíte dnem nahoru a opřete o větev, rádi si na mšicích pochutnají).
Když už zmiňuji bez, také můžete dát pod něj větší kus papíru nebo plátno a setřást živočichy, kteří na bezu hodují na mšicích a pak je na ohroženou jablůňku přenést třeba v ranečku. Zavlečení bezových mšic se bát nemusíte, těm ostatní plodiny nevyhovují.
Věřím, že si nějaký způsob vyberete a dočkáte se chutné úrody.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube