Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ochranné pásmo při chemickém postřiku v zemědělství

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Mám několik přátel co bydlí bezprostředne u pole a zajímalo by je, jestli existuje pro stříkavé zemědělce nějaké pásmo, kde nemohou stříkat svoje umělá hnojiva? Pokud máte pole vedle zemědělce, který stříká, existuje nějaké ochrané pásmo, které se musí dodržovat?

15. 5. 2012

Ze zákona žádné dané ochranné pásmo pro pozemek obecně není. Existují však ochranná pásma pro konkrétní přípravky, které zemědělec používá k tlumení a hubení živočišných nebo rostlinných škůdců nebo k ochraně rostlin (pesticidy). Tato ochranná pásma vyplývají z listů, které jsou stanovené pro použití konkrétního přípravku.

Zemědělec by měl mít vedenu evidenci, kdy a jaké přípravky aplikuje. O přípravcích, které používá, Vás však ze zákona ani jako souseda není povinen informovat. Nevím, jaké s ním mají Vaší přátelé vztahy, ale zkusila bych se jej zeptat, co používá. Poté byste si případně mohli dohledat příslušné listy, které upravují ochranné pásmo pro tyto konkrétní přípravky a udělat si sami obrázek, jak listy dodržuje. Jistotu, zda Vám zemědělec uvedl všechny přípravky, které používá, však mít nebudete.

Kontrolu nad zemědělci a postřiky, které používají, vykonává Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (www.ukzuz.cz) a Státní rostlinolékařská správa (http://eagri.cz/public/web/srs/portal/) - zde jsou také informace o tom, které postřiky jsou povolené. Pokud byste měl pocit, že opravdu se děje ze strany zemědělce něco, co by se nemělo dít, dejte podnět zmíněnému ústavu. Ten by měl zemědělce prověřit a jemu by měl být zemědělec povinen předložit evidenci, co a kdy používá za přípravky, zda dodržuje ochranná pásma apod.

Osobně bych jako první krok se snažila se zemědělcem domluvit. Minimálně bych mu řekla, že Vám postřiky vadí a zda by nemohl stříkat více od kraje. Nijak vymoci si to nemůžete, ale stále více se setkávám s lidmi, kteří jsou ochotni vyjít vstříc. Třeba se to podaří i Vašim známým.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Autor: Monika Popelková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube