Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ochranné pásmo při chemickém postřiku v zemědělství

15. 5. 2012

Mám několik přátel co bydlí bezprostředne u pole a zajímalo by je, jestli existuje pro stříkavé zemědělce nějaké pásmo, kde nemohou stříkat svoje umělá hnojiva? Pokud máte pole vedle zemědělce, který stříká, existuje nějaké ochrané pásmo, které se musí dodržovat?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ze zákona žádné dané ochranné pásmo pro pozemek obecně není. Existují však ochranná pásma pro konkrétní přípravky, které zemědělec používá k tlumení a hubení živočišných nebo rostlinných škůdců nebo k ochraně rostlin (pesticidy). Tato ochranná pásma vyplývají z listů, které jsou stanovené pro použití konkrétního přípravku.

Zemědělec by měl mít vedenu evidenci, kdy a jaké přípravky aplikuje. O přípravcích, které používá, Vás však ze zákona ani jako souseda není povinen informovat. Nevím, jaké s ním mají Vaší přátelé vztahy, ale zkusila bych se jej zeptat, co používá. Poté byste si případně mohli dohledat příslušné listy, které upravují ochranné pásmo pro tyto konkrétní přípravky a udělat si sami obrázek, jak listy dodržuje. Jistotu, zda Vám zemědělec uvedl všechny přípravky, které používá, však mít nebudete.

Kontrolu nad zemědělci a postřiky, které používají, vykonává Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (www.ukzuz.cz) a Státní rostlinolékařská správa (http://eagri.cz/public/web/srs/portal/) - zde jsou také informace o tom, které postřiky jsou povolené. Pokud byste měl pocit, že opravdu se děje ze strany zemědělce něco, co by se nemělo dít, dejte podnět zmíněnému ústavu. Ten by měl zemědělce prověřit a jemu by měl být zemědělec povinen předložit evidenci, co a kdy používá za přípravky, zda dodržuje ochranná pásma apod.

Osobně bych jako první krok se snažila se zemědělcem domluvit. Minimálně bych mu řekla, že Vám postřiky vadí a zda by nemohl stříkat více od kraje. Nijak vymoci si to nemůžete, ale stále více se setkávám s lidmi, kteří jsou ochotni vyjít vstříc. Třeba se to podaří i Vašim známým.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021