Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kdy a jak nejlépe prořezat třešeň?

1. 3. 2012

Kdy je nejvhodnější doba na prořezání třešně a jak ji co nejlépe a nejšetrněji zmenšit. Nedávno jsme třešně sklidili a rádi bychom náš strom trochu zmenšili tak, aby bylo snadnější jej česat, ale i aby byla snadnější ochrana plodů před nenechavými špačky. 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Průklest je nejlépe udělat hned po sklizni, případně přímo při sklizni, kdy plody sbíráme pohodlně z větví. Rány by měly být ošetřeny, třeba nátěrem zbytkem barvy, aby nedošlo k napadení houbami. Také máme jednu třešeň, kterou sklízíme jen tam, kam dosáhneme, zbytek sklízejí špačci, ale nějak výrazně to nevadí, pro všechny je dost. Spodní část těsně před dozráváním plodů chráníme rozvěšenými CD disky. Dřív to nemá smysl, protože špačci by si na záblesky zvykli, ale pokud už mají vedle dostatek potravy, přece jen upřednostňují klid vysoko v koruně. Pak máme ještě jednu třešeň ze semene, která vyrostla v omezeném prostoru a má plody hodně vysoko, tu se také pokoušíme poněkud "sesadit", doporučuji to nedělat naráz, ale vždy na části stromu, aby strom měl dostatek živin pro obnovení růstu. Setkala jsem se i s doporučením radikálního řezu v zimě, ale peckoviny takový zásah snášejí mnohem hůř než jádroviny, velmi pak záleží na průběhu počasí. Já bych to neriskovala. 

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021