Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kdy a jak nejlépe prořezat třešeň?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Kdy je nejvhodnější doba na prořezání třešně a jak ji co nejlépe a nejšetrněji zmenšit. Nedávno jsme třešně sklidili a rádi bychom náš strom trochu zmenšili tak, aby bylo snadnější jej česat, ale i aby byla snadnější ochrana plodů před nenechavými špačky. 

1. 3. 2012

Průklest je nejlépe udělat hned po sklizni, případně přímo při sklizni, kdy plody sbíráme pohodlně z větví. Rány by měly být ošetřeny, třeba nátěrem zbytkem barvy, aby nedošlo k napadení houbami. Také máme jednu třešeň, kterou sklízíme jen tam, kam dosáhneme, zbytek sklízejí špačci, ale nějak výrazně to nevadí, pro všechny je dost. Spodní část těsně před dozráváním plodů chráníme rozvěšenými CD disky. Dřív to nemá smysl, protože špačci by si na záblesky zvykli, ale pokud už mají vedle dostatek potravy, přece jen upřednostňují klid vysoko v koruně. Pak máme ještě jednu třešeň ze semene, která vyrostla v omezeném prostoru a má plody hodně vysoko, tu se také pokoušíme poněkud "sesadit", doporučuji to nedělat naráz, ale vždy na části stromu, aby strom měl dostatek živin pro obnovení růstu. Setkala jsem se i s doporučením radikálního řezu v zimě, ale peckoviny takový zásah snášejí mnohem hůř než jádroviny, velmi pak záleží na průběhu počasí. Já bych to neriskovala. 

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube