Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak zajistit, aby v půdě nebyly zbytky chemie?

1. 3. 2012

Na podzim dostanu pozemek používaný dlouhodobě jako orná půda. Zemědělci použivali klasická chemická hnojiva, tento rok tam roste ječmen a dostanu ho v pokoseném stavu. Chtěla bych na něm vytvořit zdravou zahradu (rozloha cca 2600 metrů čtverečních). Bude nutno pozemek zorat a jak zajistit, aby v půdě nebyly zbytky chemie?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zbytky chemie se nedají odstranit mávnutím kouzelného proutku, ale postupně se půda zregeneruje a zbytky se vyplaví a snad i rozloží. Trvá to zpravidla kolem tří let. Zorat není podle mne nutné. Můžete buď strniště jen podmítnout, to znamená zapravit mělce pod povrch půdy. Půdě prospěje co nejvíce organické hmoty, takže po podmítce by bylo nejlepší osít pozemek zeleným hnojením (vybrat si můžete podle toho, jakou máte půdu, kdy pozemek dostanete a co tam chcete dál pěstovat). Jednodušší je, také pokud nevíte, jestli nebyly do ječmene aplikovány herbicidy, nechat pole do jara, ať tam vyrostou klidně plevele. Na jaře je pak teprve zapravíte mělce do země, samozřejmě ještě než vykvetou. Tím budete mít zelené hnojení z planých rostlin. Z rostlin, které tam samy vyrostou můžete zjistit i v jakém stavu půda je, jak je zásobená živinami, jestli je kyselá apod. a podle toho pak postupovat dál. "Vytvořit zdravou zahradu" je velmi široký pojem, pokud chcete pomoci s návrhem, obraťte se třeba na Ing. Zitu Zapadlovou, která přírodní zahrady navrhuje. Nejlépe bude, když si také pozemek projdete a zjistíte, jestli je rovný nebo tam jsou různé prohlubně, výchozy skal apod., a podle toho si můžete rozmyslet (třeba i po poradě s nějakým odborníkem), kde případně umístíte nějakou stavbičku, kde by mohlo být jezírko, kam naopak navrstvit půdu z výkopu, kde případně můžete hledat pramen, odkud vane vítr apod. a podle toho pak budete k půdě přistupovat. Osetím celé plochy zeleným hnojením i po zapravení podzimních plevelů na jaře získáte čas na rozmyšlenou a nic nezkazíte. 

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024