Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak ošetřit jahody proti bakteriální skvrnitosti?

1. 3. 2012

Jak lze přírodním způsobem ošetřit jahody napadené po letošním vlhkém létě zřejmě Pseudomonas - bakteriální skvrnitostí. Listy mají tmavé tečky se žlutým okrajem, květy a plody (jde o stáleplodící odrůdy) zakrňují. 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

V současné době by bylo vhodné především odstranit napadené listy, aby se choroba nešířila a postříkat rostliny i okolní půdu např. jíchou z česneku pro okamžité působení. Odstraněním listů bude porost vzdušnější, doporučuji ještě, pokud nemáte zamulčováno, podložit jahodníky chvojím ze smrku nebo jedle. Pokud by jahody ještě plodily, je možné místo česneku použít odstředěné (ne plnotučné) mléko (ředěné 1:5) nebo odvar z přesličky rolní a rostliny i okolní půdu opakovaně stříkat (působí i preventivně, rostliny, které mají dostatek křemíku jsou odolnější vůči všem houbovým chorobám). Postřik přesličkovým odvarem je možno preventivně opakovat i na jaře. Připravíte ho nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, po vychladnutí můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka). Opadané jehličí nechte na záhoně, při rozkladu mírně dezinfikuje a zakyseluje půdu, což jahodám svědčí. Chvojí nahraďte podle potřeby, hlavně v době dozrávání plodů, čerstvým. Udržujte porost vzdušný (zejména přesazením mladých rostlin a odstraněním výhonů). Mezi řádky je vhodné zasadit česnek, také má částečně preventivní účinky proti houbovým chorobám.
Věřím, že se Vám podaří porost takto udržet zdravý, v každém případě se pokuste mladé rostliny, které nevykazují poškození po preventivní koupeli v některém z uvedených prostředků přesadit na jiné stanoviště.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021