Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak ošetřit jahody proti bakteriální skvrnitosti?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Jak lze přírodním způsobem ošetřit jahody napadené po letošním vlhkém létě zřejmě Pseudomonas - bakteriální skvrnitostí. Listy mají tmavé tečky se žlutým okrajem, květy a plody (jde o stáleplodící odrůdy) zakrňují. 

1. 3. 2012

V současné době by bylo vhodné především odstranit napadené listy, aby se choroba nešířila a postříkat rostliny i okolní půdu např. jíchou z česneku pro okamžité působení. Odstraněním listů bude porost vzdušnější, doporučuji ještě, pokud nemáte zamulčováno, podložit jahodníky chvojím ze smrku nebo jedle. Pokud by jahody ještě plodily, je možné místo česneku použít odstředěné (ne plnotučné) mléko (ředěné 1:5) nebo odvar z přesličky rolní a rostliny i okolní půdu opakovaně stříkat (působí i preventivně, rostliny, které mají dostatek křemíku jsou odolnější vůči všem houbovým chorobám). Postřik přesličkovým odvarem je možno preventivně opakovat i na jaře. Připravíte ho nejlépe, když vezmete cca 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody, druhý den přivedete k varu a 30 minut udržujete mírně vroucí, po vychladnutí můžete aplikovat. Použít se dá i přesličkový extrakt (10 kapek na litr vody - pořádně rozmícháme). Je to osvědčená receptura paní Richbergové (kniha Tradiční zahrádka). Opadané jehličí nechte na záhoně, při rozkladu mírně dezinfikuje a zakyseluje půdu, což jahodám svědčí. Chvojí nahraďte podle potřeby, hlavně v době dozrávání plodů, čerstvým. Udržujte porost vzdušný (zejména přesazením mladých rostlin a odstraněním výhonů). Mezi řádky je vhodné zasadit česnek, také má částečně preventivní účinky proti houbovým chorobám.
Věřím, že se Vám podaří porost takto udržet zdravý, v každém případě se pokuste mladé rostliny, které nevykazují poškození po preventivní koupeli v některém z uvedených prostředků přesadit na jiné stanoviště.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube