Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak založit pole s česnekem na neobdělávané půdě?

1. 3. 2012

Potřeboval bych vědět jak mám založit pole na X let neobdělávané půdě (chci tam na podzim sázet česnek). Tato plocha je v dnešní době hodně zarostlá mohutným plevelem a různými travinami. Mám na mysli jaké procesy a v jaké sekvenci je třeba udělat (orba, chemický postřik proti plevelům atd...??) 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Omlouvám se, že na tento dotaz neodpovím, aplikaci herbicidů nemohu doporučit a sázení česneku do takového pozemku před jeho vyčistěním od plevele také ne.

Pokud chcete můj názor, pokusně by šlo na malé části pozemku plevel pokosit, překrýt kartonem, vrstvičkou uleželého hnoje a třeba hoblinami nebo posekanou slámou. Předpokladem je, že půda bude vlhká a karton také a pozemek bude rovný, vyčnívající strniště je vhodné třeba i podupat, pak karton dobře přilne a zabrání plevelu v růstu. Nesmí ovšem být mezi kartony mezery, překryvy by měly být cca 20cm. Nejlepší jsou velké nebarevné kartony z prodejen kol nebo zahradní techniky, ze kterých je dobré odstranit lepící pásky. V kartonu pak uděláte třeba seříznutou trubkou díru, zasadíte česnek (nebo na jaře sazenice zelí, rajčat apod.), přidáte zeminu a utěsníte, případně zalijete, aby půda přilnula.. Česnek je poměrně drahý, jeho konkurenční schopnost střední, uvidíte, jestli se to podaří. Za výsledek odmítám odpovědnost.
Druhá možnost je pozemek pokosit, plevel zkompostovat a pozemek podmítnout (cca 10 cm) zapravit zbytky plevele a drnu. po cca 10 dnech, kdy vyklíčí semena na povrchu, převláčet. Pak bych pozemek osela zeleným hnojením a na jaře třeba osázela bramborami. Česnek bych sázela až po sklizni brambor. Pokud je česnek pro Vás životně důležitý, zkusila bych ho na menší ploše zasadit do vyhrabaného pozemku a vysoko zamulčovat hoblinami, pokud je někde poblíž seženete. Hobliny také působí dobře na potlačení plevele, česnek je jednou z mála rostlin, kterým nevadí, mohlo by to pomoci. 

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021