Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak založit pole s česnekem na neobdělávané půdě?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Potřeboval bych vědět jak mám založit pole na X let neobdělávané půdě (chci tam na podzim sázet česnek). Tato plocha je v dnešní době hodně zarostlá mohutným plevelem a různými travinami. Mám na mysli jaké procesy a v jaké sekvenci je třeba udělat (orba, chemický postřik proti plevelům atd...??) 

1. 3. 2012

Omlouvám se, že na tento dotaz neodpovím, aplikaci herbicidů nemohu doporučit a sázení česneku do takového pozemku před jeho vyčistěním od plevele také ne.

Pokud chcete můj názor, pokusně by šlo na malé části pozemku plevel pokosit, překrýt kartonem, vrstvičkou uleželého hnoje a třeba hoblinami nebo posekanou slámou. Předpokladem je, že půda bude vlhká a karton také a pozemek bude rovný, vyčnívající strniště je vhodné třeba i podupat, pak karton dobře přilne a zabrání plevelu v růstu. Nesmí ovšem být mezi kartony mezery, překryvy by měly být cca 20cm. Nejlepší jsou velké nebarevné kartony z prodejen kol nebo zahradní techniky, ze kterých je dobré odstranit lepící pásky. V kartonu pak uděláte třeba seříznutou trubkou díru, zasadíte česnek (nebo na jaře sazenice zelí, rajčat apod.), přidáte zeminu a utěsníte, případně zalijete, aby půda přilnula.. Česnek je poměrně drahý, jeho konkurenční schopnost střední, uvidíte, jestli se to podaří. Za výsledek odmítám odpovědnost.
Druhá možnost je pozemek pokosit, plevel zkompostovat a pozemek podmítnout (cca 10 cm) zapravit zbytky plevele a drnu. po cca 10 dnech, kdy vyklíčí semena na povrchu, převláčet. Pak bych pozemek osela zeleným hnojením a na jaře třeba osázela bramborami. Česnek bych sázela až po sklizni brambor. Pokud je česnek pro Vás životně důležitý, zkusila bych ho na menší ploše zasadit do vyhrabaného pozemku a vysoko zamulčovat hoblinami, pokud je někde poblíž seženete. Hobliny také působí dobře na potlačení plevele, česnek je jednou z mála rostlin, kterým nevadí, mohlo by to pomoci. 

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube