Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Procházky a výlety v okolí Brna

2. 11. 2005
Jsem rodilý Brňan, spoustu míst vhodných k procházkám znám velice dobře, ale jsem si vědom, že některé neznám vůbec. Je možné u vás získat i zajímavé náměty na procházky a výlety do okolí?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Určitě ano. Například v roce 1995 vyšla velice hezká kniha Průvodce brněnskou přírodou. Zavádí nás podrobnými popisy, plánky a vyprávěním na osmnáct vycházkových tras. Nejsevernější bod navrhovaných vycházek jsou Malhostovice¸ nejjižnější Židlochovice, na východě Velatice a na západě Tetčice. A tak se můžeme vypravit nejen do okolí Brněnské přehrady, po botanických zahradách ve městě Brně, ale i k Mohyle míru či do Těsnohlídkova údolí. Těžištěm vyprávění je popis všech přírodních zajímavostí, které při vycházce můžeme uvidět. Navíc nás autoři neošidili ani o historii, i tu geologickou.


Mezi novější materiály patří sada šesti map po studánkách Brna a okolí. Autor v tomto kompletu nabízí šest vycházkových tras k líšeňským studánkám a pramenům, k pramenům v okolí Adamova, k pramenům přírodního parku Baba, ke studánkám v Podkomorských lesích a v okolí Pozořic a ke studánkám v lese T.G. Masaryka. Návrh vycházkové trasy je doprovázen textem vypovídajícím nejen o kvalitě vody v jednotlivých studánkách, ale i o historii jejich vzniku či o přírodním bohatství v okolí.


Dále je u nás k dispozici mapka brněnských vyhlídek. Tu zpracovali členové Českého svazu ochránců přírody jako inspiraci k vycházkám, ale také proto, aby byla zabezpečena úprava těchto míst a jejich ochrana před neuváženou výstavbou. První ze zrealizovaných vyhlídek je skalní ostrožna nad pravým břehem Svratky na Červeném kopci. Výškový rozdíl mezi tokem Svratky a vyhlídkovým bodem je téměř 100 m. Výhled odtud zahrnuje Pisáreckou kotlinu s brněnským výstavištěm, dominanty Brna Špilberk a Petrov i přechod Dyjsko-svrateckého úvalu do okrajů Českomoravské vrchoviny.


V projektu Brno-Zdravé město byla vybudována stezka zdraví začínající v Brně - Mokré hoře a končící v obci Lelekovice. Tato trasa o pěti zastaveních na přírodně a krajinně zajímavých místech je vhodná pro rodiče s dětmi, mladé turisty i seniory. Nabídka cykloturistům v brněnském okolí není zanedbatelná. V samotném Brně je ale jen několik úseků, kde se na komunikacích počítá s projíždějícími cyklisty. Proto jejich výlety do okolí nejsou tak dostupné, jako předkládané výlety pro pěší. Samozřejmě, že tato krátká nabídka nemůže obsáhnout vše, co by bylo možno obdivovat v Brně i jeho okolí. Je ale určitou inspirací procházet se a být více informován, než je obvyklé.

Autor: Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ostatní Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023