Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Procházky a výlety v okolí Brna

Kategorie: Ostatní

Jsem rodilý Brňan, spoustu míst vhodných k procházkám znám velice dobře, ale jsem si vědom, že některé neznám vůbec. Je možné u vás získat i zajímavé náměty na procházky a výlety do okolí?
2. 11. 2005

Určitě ano. Například v roce 1995 vyšla velice hezká kniha Průvodce brněnskou přírodou. Zavádí nás podrobnými popisy, plánky a vyprávěním na osmnáct vycházkových tras. Nejsevernější bod navrhovaných vycházek jsou Malhostovice¸ nejjižnější Židlochovice, na východě Velatice a na západě Tetčice. A tak se můžeme vypravit nejen do okolí Brněnské přehrady, po botanických zahradách ve městě Brně, ale i k Mohyle míru či do Těsnohlídkova údolí. Těžištěm vyprávění je popis všech přírodních zajímavostí, které při vycházce můžeme uvidět. Navíc nás autoři neošidili ani o historii, i tu geologickou.


Mezi novější materiály patří sada šesti map po studánkách Brna a okolí. Autor v tomto kompletu nabízí šest vycházkových tras k líšeňským studánkám a pramenům, k pramenům v okolí Adamova, k pramenům přírodního parku Baba, ke studánkám v Podkomorských lesích a v okolí Pozořic a ke studánkám v lese T.G. Masaryka. Návrh vycházkové trasy je doprovázen textem vypovídajícím nejen o kvalitě vody v jednotlivých studánkách, ale i o historii jejich vzniku či o přírodním bohatství v okolí.


Dále je u nás k dispozici mapka brněnských vyhlídek. Tu zpracovali členové Českého svazu ochránců přírody jako inspiraci k vycházkám, ale také proto, aby byla zabezpečena úprava těchto míst a jejich ochrana před neuváženou výstavbou. První ze zrealizovaných vyhlídek je skalní ostrožna nad pravým břehem Svratky na Červeném kopci. Výškový rozdíl mezi tokem Svratky a vyhlídkovým bodem je téměř 100 m. Výhled odtud zahrnuje Pisáreckou kotlinu s brněnským výstavištěm, dominanty Brna Špilberk a Petrov i přechod Dyjsko-svrateckého úvalu do okrajů Českomoravské vrchoviny.


V projektu Brno-Zdravé město byla vybudována stezka zdraví začínající v Brně - Mokré hoře a končící v obci Lelekovice. Tato trasa o pěti zastaveních na přírodně a krajinně zajímavých místech je vhodná pro rodiče s dětmi, mladé turisty i seniory. Nabídka cykloturistům v brněnském okolí není zanedbatelná. V samotném Brně je ale jen několik úseků, kde se na komunikacích počítá s projíždějícími cyklisty. Proto jejich výlety do okolí nejsou tak dostupné, jako předkládané výlety pro pěší. Samozřejmě, že tato krátká nabídka nemůže obsáhnout vše, co by bylo možno obdivovat v Brně i jeho okolí. Je ale určitou inspirací procházet se a být více informován, než je obvyklé.

Všechny dotazy v kategorii „Ostatní“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 2. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube